En härlig dag att minnas!!! Ja, vad kan man hitta på en lördag som tex 31 juli? Man kan klippa gräset, måla huset, gå och shoppa, tvätta, fixa båten osv. ELLER så kan man tillhöra Öckerö IF damlag och komma ner till Långesand kl 09:30 för en löpträning och därefter en gemensam frukost. Och efter lite snack och avkoppling så åker vi till Nimbus för att ta emot ett av landets bästa damlag med landets bästa tränarstab och äter en härlig lunch tillsammans. Efter lite gôtt tjot med Torbjörn, Christian och de andra i ledningen så drar vi oss så småningom upp till Prästängen för match kl 16:30. Det märktes på uppvärmningen att våra tjejer var laddade och killarna (vår förstärkning) tyckte det var skoj. Och när matchen startade under ledning av tre härliga domare (tack Håkan) så hade publiken strömmat till så att det blev lite drygt 200 personer - inte så illa i semestertider och när flera av våra lag är på cupspel. Första halvlek fick vi låna Sussi Nilsson som målvakt - Sussi som precis kommit hem från landslagsspel i U-VM tillsammans med bla lagkompisen Olivia Schough. Kopparberg kom för övrigt till spel med flera landslagsspelare som målvakten Hedvig Lindahl, Sara Lindén, Stina Segerström, Lisa Dahlqvist, Johanna Almgren m fl. Dessutom var Afrikas egen Martha från Nigeria med. Tyvärr var min egen favorit Jane Törnqvist lite skadad och vilade. Det var sålunda ett synnerligen starkt lag vi mötte. Men våra tjejer och killar gjorde en mycket stark start på matchen och det enda målet som blev under de första 45 minuterna kom genom Johanna Almgren. Vad vi bla minns från den första halvleken var Malin Olsson och Jills starka insats samt Frida Backmans fina spel. Publiken njöt och det var verkligen underhållande och relativt jämnt. I andra halvlek stod våra målvakter i var sitt mål dvs Johanna i Kopparberg och Erica hos oss. Även den andra halvleken började någorlunda jämnt men efter en stund fick återigen Johanna Almgren in bollen till 0 - 2. Och därefter följde några minuter då vi inte var på tå, då Kopparberg visade klass genom att göra tre mål inom 9 minuter genom Lisa Dahlkvist (2 st) och Sara Lindén. Vår egen Daniella Larsson satte efter fint spel 1 - 5 varefter Johanna Englund dundrade in slutresultatet som blev 2 - 5. Kopparberg/Göteborg var mycket nöjda med att få tufft motstånd och vi var nöjda efter en bra insats. Matchens lirare i Öckerö blev Malin Hörnberg (utsedd av Kopparberg) och hos motståndaren den mycket duktiga försvarsspelaren Anna Maria Ahlstrand. Vi tackar allas vår Elaine Frönell som sponsrade de priserna - du är underbar Elaine! Efter matchen rullade vi ner till Långesand där vi alla bjöds på härliga kräftor, räkor, ostpaj, cheesecake, glass mm. En härlig avslutning på en härlig dag! Tack alla som bidragit till denna lyckade lördag den 31 juli. Tack Niclas Larssom som fixade kontakten med Christian i Kopparberg. Tack Billy för kräftorna och Pille för att du kokade dem så perfekta. Tack Tommy för speaking och Emma A och Viktoria för kiosken. Tack Filip, Ivar, Matte, Krille, Fredde och Daniel för att ni ställde upp. Tack alla "mina tjejer" och Roger samt Jocke. Tack Torbjörn och dina vänner samt spelare för att ni förgyllde vår lördag - och visst lovade vi varandra att göra detta till en tradition?

Öckerö IF