Specialhandske för Hedvigs fingerskada

Sveriges troliga VM-målvakt, Hedvig Lindahl, tar till försiktighetsåtgärder för att kunna genomföra matcher på bästa sätt. Det var under Algarve Cup i mars som hon drog fingret ur led och därför har man tagit fram ett specialskydd som ska förhindra att detta ska hända igen.
Hedvig Lindahl. Foto: Bildbyrån

Det är full fart med nya karriären i England där Hedvig spelar för Chelsea FC som hittills är obesegrade i den engelska ligan.

Fingerskadan har dock tvingat henne att ta fram ett specialskydd som ska skydda det skadade fingret.


– Jag ska spela med en handske som gör det möjligt att stoppa i ett litet skydd så jag inte kan böja fingret för långt bakåt, berättar hon för SVT Sport.

Handsken på den handen blir litet större för att ge plats åt ett skydd som ska hindra att fingern böjs för långt bakåt igen.