Djurgårdenseger chock för Tyresö

Det var knappast den här matchen man i Tyresö hade väntat en förlust men Djurgården vände hem med 2-1-seger.
Elin Ekblom nickar ett av Tyresös många avslut mot Gudbjörg Gunnarsdottir i Djurgårdens mål. FOTO: anders h.nu

Det är den tyngsta förlusten sedan jag började engagera mig i TFFs damfotboll, säger fotbolls ansvarige Hans Löfgren.
- Första halvlek var en av de absolut bästa vi spelat och vi hade 14-1 i avslut.SarahMichael.jpg
Ändå blev det inget mål.
Istället tog Djurgården ledningen i början av andra halvlek genom Klara Lindberg.
- Vår back Karin Lissel låg skadad men spelet fortsatte, säger Hans Löfgren.
Klara Lindberg utnyttjade läget sköt i krysset bakom Carola Söberg i Tyresö-målet.

Tyresö fortsatte att trycka på. I mitten av halvleken kom kvitteringen genom ett självmål. Ett stenhårt inlägg kunde Djurgårdens back Onome Ebi inte undvika att styra i egen bur.
- Där trodde jag att matchen skulle vända, säger Hans Löfgren.
Men minuten senare fick Sarah Michael kontroll på en långboll och sprintade mot Tyresö-målet där hon avslutade med 2-1 stolpe in.
Sarah hade ytterligare två frilägen. Men det hade även Tyresö som fortsatte att dominera matchtiden ut.
- Om vi istället vunnit hade vi legat fyra i tabellen, tillägger Hans Löfgren.

Det var en mycket viktig seger för Djurgården som skapade en lucka på fyra poäng till AIK och Hammarby under nedflyttninsstrecket.
- Jag har inte tvivlat på att någon gång skulle det vända för oss, säger Djurgårdens tränare Daniel Kalles Pettersson.

LILLA BILDEN: Djurgårdens matchvinnare Sarah Michael. FOTO: anders h.nu

Läs mer
BilagaStorlek
SarahMichael.jpg31.5 kB
Gäst 2010-06-13 21:36

Tycker att djurgården gjorde en bra match. Tyresö envisas ju med att avsluta utanför ramen. Kolla på statistiken på livescore. Tyresö har ett bra kantspel och kommer runt hela tiden trots rätt fysiskt starka ytterbackar i djurgården. Men tyresö har ingen sridsvagn längst fram som djurgården har. Det blir lite farligt ibland, oftast på fasta situationer. Men eftersom allt offensivt spel i tyresö måste gå genom Elin Lindblom-Bak och djurgården korrigerar spelet för att ta bort henne i andra så försvinner mycket av tyresös spel då. Tyresö vara grymma och helt överlägsna första 25, men sen tycker jag det är hugget som stucket med den skillnaden att djurgården har bättre precision.

Sen gör ju djurgårdens målvakt en helt fantastisk match. Hon har en lite märklig stil, men när man ser henne, i alla fall i den här matchen, har jag svårt att förstå det eviga gnällandet på dammålvakter.

Gäst 2010-06-13 21:45

Tyresös första halvlek är en av de bästa jag sett ett lag prestera i år. totalt överlägsna DIF. Men som Gäst skrev ingen tanker i mitten och tyvärr har det kostat många poäng i år.

Gäst 2010-06-13 22:01

Skott 22-10 till Tyresö
Skott på mål 6-6.
Det säger det mesta.
Försök med instick ibland och inte bara skjuta.

Gäst 2010-06-13 22:31

Helt otroligt skönt att se en match dömd av Jenny Palmqvist. Äntligen en domare på damsidan som håller klass. Hon både dömer bra och är en bra matchledare. AD:n på linjen närmast huvudläktaren var också bra. Både hon och Jenny är tydliga, distinkta och har ett bra öga för spelet. Den andra AD:n var svår att bedömma därifrån jag stod, men hon gjorde säkert också en bra insats.

Rainer 2010-06-13 23:36

Djurgårdens seger sätter ett oerhört press på AIK och Hammarby. De ligger nu fyra poäng efter och får definitivt inte tappa ytterligare en eller flera poäng mot Djurgården och Sunnanå.

Gäst 2010-06-13 23:49

Sunnanå möter Bajen i nästa omgång. 0-0 där hade ju inte varit fel...

Gäst 2010-06-14 06:48

Beror på vilket lag man håller på.

Gäst 2010-06-14 10:35

Ett hett tips är att jag inte håller på Sunnanå eller Bajen... ;)

Gäst 2010-06-14 10:44

Jättefint Djurgården!!!!!!!!!!

Gäst 2010-06-14 11:33

det gäller att göra mål och mest mål det gjorde djurgården därför är man värda segern!

Gäst 2010-06-14 13:21

Vadå, Chock för Tyresö, tyresö är ju nykomlingar. Att man har mycket boll eller skjuter 48 skott i en match spelar ju ingen roll för resultatet. Bollen måste ju in i mål...

Gäst 2010-06-14 14:29

Men en sån sak kan komma som en väldig chock...

Gäst 2010-06-14 14:31

Särskilt när man trots alla sina avslut inte lyckades få bollen i mål alls utan var tvungen att överlåta åt djurgården att göra kvitteringsmålet också.

Gäst 2010-06-14 15:23

Vad man än sager eller tycker var det stor klasskillnad mellan lagen. En match går att vinna på att skicka långbollar men hur utvecklande är det för resten av laget.

Gäst 2010-06-14 16:29

Helt makalöst. Många har pratat om DIFs konstiga referat tidigare, ex. från träningsmatcherna mot LFC med flera där det inte finns stopp för superlativen. Precis läst DIFs kommentarer på deras twittersajt och nu matchreferatet på samma sida. Paradoxerna står som spön i backen minst sagt

"I den första halvleken stod Djurgården för det mesta av spelet och Tyresö hade riktigt vassa kontringar. Gång på gång fick Gudbjörg Gunnarsdottir visa landslagsklass (senare världsklass). Tolv skott mot ett i den första halvleken säger egentligen inte mycket om spelet, men visst var det nära 1-0 ett par gånger om.

Alla säg att Tyresö ägde boll ca. 70 % men kontrade ändå? mv visar landslagsklass och senare världsklass men tolv skott säger inget om spelet? Det märkligaste referat jag läst någonsin. Vem försöker de lura?

DIFDAMsaman 2010-06-14 19:04

ja sarah är bäst men bäst av backarna är onome ibe tycker jag

Gäst 2010-06-14 21:44

Sicken tramsdiskussion det har blivit här då... Jag håller på Tyresö, men vad spelar det för roll vem som tycker sig ha någon form av spelövertag. Djurgården genomförde ett taktiskt mästerverk. De spelade på precis det sätt de behövde för att vinna matchen. Det gjorde inte vi. Vem är det då som har "spelövertaget"? Den som spelar "snygg fotboll" men blir överlistad eller den som är effektiv och spelar efter sina förutsättningar?

Vem är intresserad av antalet avslut? Djurgården vann med 2-1 och gjorde som någon observant människa tidigare noterat alla målen. Vi ska vara tacksamma att deras centertank inte lyckades se till att det blev utklassning.

Jag fattar inte att någon kan uppleva att det är någon chock att djurgården kan slå oss. Gör de en bra match och vi en dålig, som nu, så blir det så. Att hålla på och gnälla över att djurgården valde att fortsätta att spela när Lissel låg och åmade sig på plan istället för att resa sig upp och hjälpa till är bara töntigt och dåliga bortförklaringar för en svag insats. Att sparka efter boll och spelare när de kom nära gick ju uppenbarligen bra fast hon låg ner.

Grattis DIF. Tro inte att det blir lika enkelt nästa gång... ;-)

DIFDAMsaman 2010-06-15 16:03

nej jag håller med det är ett jävla snack om spel övertag jag tror det handlar mer om efektivitet och så och den är ju olika i olika matcher jag tror mycket på det som stom på difdams hemsida att djurgården var grymtt taggat efter matchen mot umeå som var som en slags vändning för dif då man slog ett lag man har haft svårt för samma sak i matchen mot kiförebro det finns matcher då allt bara stämer sen stod lag kapten cederros antagligen för ett nytt själv mål vilken lag kapten dags att byta kanske

Gäst 2010-06-15 07:14

Mycket bra skrivet Gäst. Tyvärr är det Hans Löfgren som ältar om skott på mål och målchanser och procent i spelövertag men det är som du säger.Taktik är faktiskt också något som tillhör fotbollen.
Personligen håller jag inte på något av lagen.

Gäst 2010-06-15 07:37

Roligt att se att man kan inte köpa allt för pengar, Hasse!

Djurgårdens ungdomar plockar en fin skalp, hoppas det svider vid nästa utbetalning!!!!!

Göran Elander Solna 2010-06-15 08:20

Kul diskutioner. Håller med om att taktik är en viktig del i en match oavsetty sport. Samtidigt är det väl inte så konsttigt att i ett matchreferat redogöra för hur match och matchbild såg ut. Gör man inte räcker det ju med en faktaruta om matchen och det vore ju inget kul och många lag är alldeles för snåla i sina referat både före och efter match. Tror supportrarna skulle uppskatta mer info i varje fall jag.

Viktig seger för DIF som nu sätter press på övriga bottenlag och förhoppningsvis blir det bara ett Stockholmslag som åker ur Allsvenskan. Kanske kan Sunnanå bli involverade Umeå nog lite starkare tror jag. Risk tyvärr för mitt eget favoritlag.

järnkamin 2010-06-15 09:01

Såg matchen mot Tyresö och blev imponerad av Djurgårdens Balansspelare Nr.11
Alex. Fantastiskt moget spel av en så ung spelare. sprang kopiöst hela matchen och tog bort alla spelvändningar.

Gäst 2010-06-15 11:09

Ja, Alex är grym. Oväntat bra kondition hos någon som bara gjorde inhopp som anfallare förra säsongen. Hon skulle kunna gå in lite mer bestämt i närkamperna bara. Hon har en tendens att bromsa sista halvmetern, iaf i de matcher jag har sett. Skulle hon ha lite mer fart in och axeln först skulle hon vinna allt. Men det lär komma, hon är ju rätt ung än och ovan vid positionen.

Damallsvenskan flyttar från Mölndal

Damallsvenskan
Jitex BK står inför en säsong då man kommer att byta hemmaplan Åbyvallen i Mölndal mot spel på Valhalla IP inne i Göteborg. Anledningen är efterlängtad. En ny arena ska byggas och vara klar på Åbyfältet 2013.
Christina Julien kanadensisk forward till Jitex.

Jitex spetsar med Kanada-forward

Damallsvenskan
Christina Julien, 23 år, landslagsforward i och kanske den sista pusselbiten i Jitex lagbygge kom inflygande ifrån Kanada igår. Christina har haft fullt upp med Kanadas landslag som för ett par veckor sedan spelade ett viktigt OS-kval i Vancouver. Det blev final och förlust mot USA med 4-0 men OS-platsen var redan säkrad.

F17/95:or till Bosön

30 spelare har förbundskapten Katarina Olsson tagit ut till träningsläger på Bosön den 21-23 februari..
20 år som styrelseledamot i SvFF räcker för Susanne Erlandsson som avböjer omval.
Foto: Anders Henriksson

Erlandsson avböjer omval

Susanne Erlandsson, som sedan 1999 varit ordförande i Elitföreningen Damfotboll (EFD), väljer att inte ställa upp för omval vid EFDs årsmöte. I och med EFDs årsmöte den 23 mars kommer därför en ny ordförande för Elitföreningen Damfotboll att väljas.

Snön föll i Tyresö - liksom KIF Örebro

I halvtid måste snöskottarna rycka in för att matchen mellan Tyresö FF och KIF Örebro skulle kunna fortsätta. Det stod då 1-0 och slutade 2-0, båda målen av Madelaine Edlund, det första på nick efter hörna.

Damallsvenskans övergångar 2012

Damallsvenskan
Damfotboll.com sammanställer som vanligt en lista över de aktuella nyförvärven och spelarbytena i Damallsvenskan. Flera klubbar har sett till att förstärka med namnkunniga spelare, frågan är vad som händer nu när WPS-ligan tvingas att ställa in säsongen på andra sidan Atlanten.

U20-VM till Japan

Internationellt
VM-slutspelet för U20-landslag flyttas till Japan. Det har FIFA bestämt efter att Uzbekistan inte kunde uppfylla kraven som arrangör.

LdB FC-krisen till politisk nivå

Damallsvenskan
- Vi hade en bra dialog som gör att jag känner mig försiktigt optimistisk trots att inga löften gavs, säger LdB FC Malmös klubbdirektör Niclas Carlnén efter onsdagens möte med Malmö stads företrädare som utgjordes av fritidsförvaltningen och ett par av kommunalråden.
Landslagsbacken Sara Larsson borta i 3 månader p g a skada.
Foto: Fredrik Hasselgren

Sur start för Sara

Damallsvenskan
Det blev ingen munter uppstart av säsongen för landslagsbacken tillika KIF Örebro-spelaren Sara Larsson som drabbades av en hälskada redan under landslagets träningsläger i Phoenix i vintras. En skada som inte ville läka utan föranledde en operation i förra veckan.

LdB FC har inte besvärat i onödan

Damallsvenskan
- Vi hade tagit ordentlig höjd när budgeten lades för 2012 för att vissa sponsorintäkter skulle bli lägre än tidigare, men bortfallet till följd av vikande konjunkturer blev större än vi någonsin kunnat föreställa oss, säger LdB FC Malmös klubbdirektör Niclas Carlnén.

Ny flickförbundskapten

Anneli Andersén fyller upp en lucka som förbundskapten för de äldre flicklandslagen. Hon kommer att arbeta tillsammans med Calle Barrling med F18-F19-landslagen.

Söderettans övergångar 2012

Söderettan
Damfotboll.com sammanställer som vanligt en lista över de aktuella nyförvärven och spelarbytena i Söderettan. De är många.

Hanne Gråhns valde Norrköping

Söderettan
Efter att ha tillhört Linköpings FC hösten 2011 har Hanne Gråhns valt att komma tillbaka till IFK Norrköping DFK. Hanne skrev på måndagkvällen på ett 2-årsavtal med IFK.

Världens bästa är skadad

Internationellt
Homare Sawa, Japans lagkapten som utsågs till världens bästa spelare vid VM och vid FIFA-galan för en månad sedan skadade sig i veckan på träningslägret

Jämtlands skyttedrottning till Sundsvall

Norrettan
Sundsvalls DFF vann dragkampen om målsprutan Frida Sjöberg som nu lämnar spel i division 2-laget Östersunds DFF för spel i Norrettan.

Ingen fara med Ramona

Damallsvenskan
- Vi räknar inte med att det ska vara någon risk att Ramona Bachmann inte kan medverka när vi ska spela första matchen i UEFA Women´s Champions League mot FFC Frankfurt, säger LdB FCs tränare Peter Moberg på måndagen.

Labbé KIF Örebros nya målvakt

Damallsvenskan
Redan på tisdagen ankommmer Stephanie Labbé, en av Kanadas landslagsmålvakter, till KIF Örebro som hon skrivit på för. Stephanie har ett par säsonger spelat för Piteå IF där hon haft stor andel i lagets etablering i Damallsvenskan.

LdB FC Malmö vann första Skåne-derbyt

LdB FC Malmö och Kristianstads DFF trotsade vinterkylan och spelade sin träningsmatch på en av Stadion-områdets planer. Hemmalaget vände halvtidsunderläget till 2-1-vinst. i årets första derby mellan två av Skånes lag i Damallsvenskan.

Fyra mål av "Landis" för Frankfurt

Internationellt
FFC Frankfurt avslutade sin träningsvecka i Turkiet med målkalas på schweiziska FC Staad med hela 13-1

Guldtränaren får danskt uppdrag

Internationellt
Martin Sjögren som förde LdB FC Malmö till två uppsättningar guld i Damallsvenskan har antagit en ny utmaning.

Vittsjö vann i Blekinge

Div 2-klubben Asarums IF FK tog emot de nya damallsvenskorna i Vittsjö GIK på utmärkt konstgräsplan i bitande kyla. Vittsjö vann som väntat med för hemmalaget anständiga 3-0.

Österspurt avgjorde mot Dalsjöfors

Efter 70 minuter tog Dalsjöfors ledningen med 1-0 över Öster i Tipshallen i Växjö men under slutkvarten vände hemmalaget till seger med 3-1.

Linköping - Örebro inställd

Damallsvenskan
Matchen LFC-KIF Örebro som skulle ha spelats på lördagen 4/2 är inställd på grund av den stränga kylan.

"Hyrde" kvar i Umeå

Damallsvenskan
Finska högerbacken Tuija "Hyrde" Hyyrynen förlänger kontraktet med Umeå IK FF till 2014

Dina krav är orealistiska, Marta!

Internationellt
Martas lön ska de senaste åren ha legat på motsvarande runt fem miljoner Skr. Det är Niklas Westman sportchefen i Umeå IK som gått ut med den uppgiften och jämfört med UIKs totala budget, alltså för hela den övriga truppen, - 2,9 miljoner. Knappast läge att lägga pengar på Marta.