Historiskt för Trinidad & Tobago
Publicerad 06 september 2010, 10:05
Slutspelet i F17-VM är nu igång i Trinidad & Tobago. Hemmalaget coachat av en i VM-sammanhang rutinerad f d förbundskapten för Norge Even Pellerud fick en perfekt start och besegrade Chile med 2-1 inför drygt 13.000 jublande fans på läktarna.
Diarra Simmons och Liana Hinds gav T & T ledningen innan Iona Rothfield reducerade när ett drygt fem minuter återstod.
Trinidad & Tobago spelade fantasifullt medan detta var något som saknades hos Chile när man kom in på den sista tredjedelen.
- Det är första gången något av Trinidad & Tobagos fotbollslandslag vunnit en match i ett VM-slutspel, berättar Even.
Nästa gång för Even Pelleruds lag är mot Nigeria som i sin första match överraskade med att 3-2-besegra Nordkorea. VM-titeln från förra turneringen tillhör just Nordkorea.
























