Tino avslöjar varför det blev Hammarby

Han är tränaren bakom Tyresö FFs snabba framfart till att bli ett topplag i Damallsvenskan.Lika snabbt tar han sig an utmaningen att räta upp Hammarby som med en hårsmån klarade kontraktet. Maria Strandberg Zanchi delar med sig av sin djupintervju med Tino Katsoulakis för hammarbydamfotboll.se.
Tino Katsoulakis i djupintervju. Foto: Anders Henriksson

Den har något visst den här berättelsen. Succétränaren Tino Katsoulakis går från nykomlingarna till det etablerade, vackra men lite väderbitna klubbemblemet. Färskt i minnet finns de grönvitas kamp för allsvensk överlevnad in i årets sista matchminut. Det är inte för intet som medieintresset för detta nyförvärv varit stort.
- Det har varit många samtal och frågor från journalister och det är en väldigt positiv ton tycker jag, säger Tino när hemsidan når honom på telefon.

Från föreningens sida är rekryteringen en viktig pusselbit i bygget av det nya Hammarby. Ordförande Annika Vikander deklarerade omedelbart efter säsongsavslutningen att det var dags för nya tag och att arbetet med att stå starkare framöver redan var i gång. Förnyelse med sikte på framtiden. Detta var också något som Tino tog fasta på när han valde den grönvita klubben.
- Jag valde Hammarby eftersom det finns en ny, framåtblickande tanke som tilltalar mig. Jag delar klubbens syn på vad som uppmuntrar framgång och utveckling, att jobba med detaljerna och individerna för att få ut maximalt av kollektivet, förklarar han sitt beslut.

Fotboll är och har alltid varit en stor del av Tinos liv. Dagtid arbetar han vid Tyresö Fotbollsgymnasium och han har själv spelat på alla positioner utom målvakt. När han tvingas välja var i elvan som hemmakänslan varit som starkast sitter svaret långt inne.
- Alla positioner gav mycket. Men jag gillar att ha mycket boll och säkert var det därför som jag trivdes lite extra bra på centrala mittfältet där jag spelade rätt sent i karriären. Jag gissar att det fungerade för att jag då hunnit mogna som spelare, resonerar han.

Erfarenheten att som tränare själv ha spelat mycket fotboll tror han är mer värdefull än många inser och därför glömmer att reflektera över.
- Själv har jag stor användning av mina erfarenheter på plan och tror det är viktigt att dra nytta av dem. Inte minst lärde jag mig mycket när jag var ett halvår i Grekland och tränade med profesionella lag som aktiv, säger han.

Den egna karriären startade i övrigt i Handens SK och avslutades i Tyresö FF. Högsta nivån var dåvarande division 1, nuvarande Superettan. Mellan Handen och Tyresö gjorde han som ungdomsspelare även ett gästspel i Djurgården.
- Jag antar att det är bra att kolla in vad motståndarna sysslar med, säger han med ett skratt. Min inställning är annars att Hammarby är ett givet val om man är uppvuxen söder om stan.

Det råder ingen tvekan om att Tino har ett hjärta som klappar extra för Hammarby och har gjort så under hela livet. Han refererar till otaliga matcher på Söderstadion genom åren.
När vi pratas vid har det gått drygt två dygn sedan namnteckningen skrevs på kontraktet. Under november månad ska han genomföra individuella samtal med spelarna och därefter träffa hela gruppen. Givetvis är det många som undrar över eventuella nyförvärv.
- Det klart att vi måste förstärka med ett fåtal rutinerade spelare för att ge våra yngre talanger bästa förutsättningar att utvecklas. Som ung på väg upp behöver man någon att ta rygg på, säger Tino

Närmast sportsligt ligger försäsongen. Perioden på året som fotbollsspelare älskar att hata. Tunga blöta bollar och träningskläder, snor och dimmigt strålkastarljus. Mörker. Hur ser du Tino på det ofta omdiskuterade styrkeförhållandet mellan fysträning och bollkontakt.
- Som tränare har jag sällan genomfört ett konditionspass utan boll, så mycket kan jag säga. All fysträning kan göras med boll, det är roligare och resultaten blir bättre. Nu hänger det givetvis på att Stockholm stad ger oss rätt förutsättningar, svarar han som minns rapporteringen om Hammarbys och Djurgårdens kamp med idrottsborgarrådet vintern 2010.

Mycket boll är också grunden när Tino beskriver sin spelidé. Det ska vara jobbigt att möta Hammarby 2011. Motståndarna ska tvingas jaga och åter jaga för att täcka ytor när grönvitt låter bollen göra jobbet i ett rappt passningsspel.
- Sifferkombinationer (som tex 4-4-2 reds. anm.) är egentligen inte det som avgör. Poängen är att ha en egen grundläggande modell, som i mitt fall handlar om att vi alltid ska vara det spelförande laget, och sen ställa upp på ett sätt så att det fungerar i praktiken, förklarar han.

Den egna modellen tar givetvis hänsyn till individuella kvaliteter i laget och därutöver krävs en viss lyhördhet gentemot motståndet inför varje nytt möte.
- Man behöver oftast inte ändra om så mycket. Men en viss flexibilitet gör att vi kan utnyttja motståndets svagheter och se upp för dess styrkor, tillägger han.

Ritningen till bygget av ett vinnande lag är något som alla klubbar efterlyser. Vad är viktigast? Gemensamma ramar och mål? Stort utrymme för individuell frihet? Miljön runt omkring?
Tino menar att tydliga mål är A och O. Var och en i en spelartrupp måste veta svaret på frågorna: Varför är jag här? Varför är det här laget här? Och vad är det vi tillsammans ska uppnå?
- Vilket jobb som ska göras måste vara tydligt. Då kan man ställa höga krav på varandra, vilket alltid också höjer nivån. Som tränare ansvarar jag för att peka ut riktningen och göra den tydlig. Sen är det både mitt och spelarnas jobb att ta ansvar inom gruppen för att både peppa och säga ifrån så att vi hela tiden sträcker oss lite längre, förklarar Tino.

Vi var tidigare inne på vikten av att låta individer utvecklas och vässa sina starka sidor för att få ut mesta möjliga av kollektivet. Hur ser han på balansen mellan jaget och laget?
- Jag sätter laget först genom att prioritera utveckling av enskilda individer. Bara så kan helheten bli starkare. Sen går laget alltid före jaget och om det får det inte råda någon tvekan, slår han fast.

Tränarkarriären inledde Tino i Akropolis IF, där han var ett år som spelande assisterande tränare följt av ett år som tränare och då vann laget division fyra. Därefter tog han över Tyresös damer och lotsade dem uppåt i seriesystemet.

Klivet mellan att coacha herr- och damfotboll, var det stort? Är skillnaden så dramatisk som den ofta framställs?
- Fotboll är alltid fotboll. En skillnad är givetvis fysiken och då kanske främst styrkan. Men det är också tydligt att damfotbollen inte har fått hålla på lika länge som herrarna. Spelet utvecklas hela tiden till det bättre, ju längre tiden går, säger han om det sportsliga och fortsätter.

- Sen är min erfarenhet att damlag tvingar en tränare att behålla skärpan på ett sätt som herrlag inte alltid gör. Det håller inte att vara otydlig som damtränare. Spelarna är bättre på att ställa frågor och kräva tydliga svar, då gäller det att man är genomtänkt. Som medioker, oengagerad damlagstränare kommer man inte undan idag, det är min bild, avslutar han.

Din guide i TV-soffan

Damallsvenskan
Kopparbergs/Göteborg tar ikväll emot Linköpings FC hemma på Valhalla IP. Båda lagen behöver ta poäng; Göteborg för att haka på topplagen, Linköping för att inte halka efter för mycket. I TV-guiden presenterar lite fakta och statistik som kan vara kul att ha med sig innan man slår sig ner i TV-soffan.

IFK Kalmar bäst i Småland

Söderettan
När krutröken hade skingrats över Gröndals IP i "slaget om Småland", stod IFK Kalmar som klara segrare med 3-0 över Öster. Det blev initialt den tuffa match, som de flesta av de 486 åskådarna säkert förväntat sig. Båda lagen gick för fullt och det var mycket kamp och vilja på planen. Det var intensivt och spelet böljade fram och tillbaks, men allteftersom tiden gick kändes det som om IFK Kalmar var det för kvällen hetaste och bäst organiserade laget.
Johanna Almgren skadad på nytt? Foto: Fredrik Hasselgren.

Oturslagen möter varandra

Damallsvenskan
Kopparbergs/Göteborg vädrar en chans att närma sig toppen. Otursförföljda Johanna Almgren är skadad på nytt och hennes medverkan i tisdagkvällens möte mellan Kopparbergs/Göteborg FC och Linköpings FC är osäker. Vinner Kopparbergs/Göteborg krymper avståndet till toppen rejält och en fjärdeplats är inom räckhåll före Kristianstads DFF som har samma poäng men sämre målskillnad.

Sjätte raka förlusten för Linköping Kenty

Söderettan
Söderettans östgötaderby slutade med bortaseger för IFK Norrköping mot Linköping Kenty som inte tagit en enda poäng på de sex spelade omgångarna. Man var inte ens i närheten i måndagkvällens match som IFK Norrköping vann med 4-1.

4-målsskytt för Djurgården

F16-landslagsspelaren Olga Langenskiöld gjorde alla målen när Djurgården besegrade Sundsvalls DFF med 4-0, alla målen efter paus.

Två mål på tilläggstid räddade Umeå Södra

Norrettan
Jumbolaget Assi IF såg ut att gå mot första segern tillika mot Norrettans andraplacerade topplag Umeå Södra, ledde med 2-1 efter 90 minuter men förlorade med 2-3 på tilläggstid.

Nu skrattar ingen åt Kristianstad

Damallsvenskan
Tyresö tog emot Kristianstad på Tyresövallen, hemmaarenan där vissa kallat dem oslagbara. Men idag var Kristianstad laget som lämnade Stockholm med 3 poäng och KDFF, som haft tre matcher i Stockholm på mindre än en månad, har vunnit sina fyra senaste matcher och har därmed häng på topplagen.

Kristianstads DFF skrällde i Tyresö

Damallsvenskan
Bortaseger med 2-1 mot storfavoriten Tyresö ingick knappast i Kristianstads DFFs mest optimistiska kalkyler innan Damallsvenskan drog igång i år.

LdB FC Malmö på knä för AIK

AIK skrällde mot LdB FC Malmös svenska mästare. Genom mål av F19-landslagsspelarna Jennie Nordin och Elin Bragnum vann AIK med 2-0 och tog därmed säsongens första seger.

Vittsjö i delad serieledning

Damallsvenskan
Hemmalaget Vittsjö GIK gjorde en mindre bra första halvlek då Djurgården krympte ytorna. Det gjorde att Vittsjö inte fick mycket till spel. Vittsjö har funnit ett guldkorn i Ifeoma Dieke som har en fantastisk förmåga till att läsa spelet. Matchen slutade 4-1. Samtliga tre skånska lag i Damallsvenskan ligger på medaljplats efter sjunde omgången. Det har aldrig hänt förr. Vittsjö på tredjeplatsen har lika många poäng som ettan Tyresö.

Hanna Pettersson sänkte KIF Örebro - igen

Damallsvenskan
Hon hade andel i alla tre målen,två egna och frisparken som gav 3-0 för Piteå IF mot KIF Örebro. I fjol spelade Hanna för KIF Örebro. Å andra sidan stod Piteå IFs målvakt idag Stephanie Labbé i mål för KIF Örebro fjol.

Umeå IK räddade poäng på tilläggstid

Damallsvenskan
Jitex såg ut att vinna bortamatchen mot Umeå IK när Sofia Karlsson efter en hörna tryckte upp bollen i nättaket efter en hörna, men i första tilläggsminuten lyckades inbytta Fanny Hjelm med ett distinkt skott kvittera till 1-1 efter att hemmalaget flyttat upp alla man hade på Jitex planhalva - bära eller brista.
Katrin Omarsdottir och Kristianstad vill ta chansen mot Tyresö

Katrin vill ta chansen mot Tyresö

Kristianstads DFF gör inom kort sin tredje resa till 08-området på bara några få veckor. De två tidigare bortamötena har slutat med seger, nu är det Tyresö FF som står för motståndet.

Femetta för Dalsjöfors

Söderettan
Toppen mot botten. Och det gick som förväntat. Dalsjöfors GoIF - Lindsdals IF. 5-1 (3-0). Dalsjöfors dominerade såväl spelmässigt som räknat i målchanser. Lindsdal stred tapper och kämpade heroiskt i försvarsspelt. Gästerna målsky tt var Camilla Näslund. Angelika Johansson tremålsskytt för Dalsjöfors.

Kvarnsveden ”hörnade” bort Bollstanäs

Norrettan
Tre hörnmål och två spelmål gav Kvarnsveden en behaglig 0-5 (0-3) seger borta mot Bollstanäs på en riktig skön försommardag. Dalkullorna från Borlänge, Kvarnsveden, fick en riktig pangstart då man redan efter fyra minuter fick ledningen

Teknikstrul på damfotboll.com

Det är inte fel på din dator för att det under helgen går alldeles för långsamt att ladda upp damfotboll.com. Vår teknikleverantör har problem och dessa kan antagligen inte åtgärdas förrän efter helgen. Vi beklagar damfotboll.com redaktionen

Vinnaren i Piteå får andrum

De flesta matcher i den sjunde omgången är schemalagda för att ge söndagsunderhållning. Undantag medges för Umeå och Jitex som spelar ensam lördagsmatch samt Kopparbergs/Göteborg och Linköping som går ut i TV på tisdag.
Guld är gott ser Lotta Schelin ut att tycka. Foto: Denise Lindqvist

Lotta inte främmande för spel i Göteborg igen

Damfotboll.com åkte ner till Lyon för att få en exklusiv pratstund med den nyblivna Champions league vinnaren Lotta Schelin. Vi träffades över en kaffe och det var ingen tvekan om att Lotta Schelin njöt av livet.

Amerikanska proffsligan nerlagd för gott

Internationellt
Den amerikanska damproffsligan World Professional Soccer League (WPS) återkommer inte efter OS som det var tänkt. Styrelsen beslöt på fredagen att upplösa ligan permanent.

Rödeby får möta mästarinnorna

I den tredje omgången skrällde divison 2-laget Rödeby AIF rejält när de slog ut damallsvenska Vittsjö med 2-1. Idag lottades nästa omgång och där ställs Rödeby mot mästarinnorna LdB FC Malmö.

Svenska cupen i media: IG

Den gångna helgen har tredje omgången av Svenska Cupen för damer spelats. För de flesta lagen som gick vidare från den andra väntade besök av Damallsvenskans lag. Med få undantag gick det nästan spårlöst förbi i de tidningar som har lag både i herr- och damallsvenskan att bevaka. I vart fall haltar bevakningen betänkligt. Damfotboll.com har jämfört och resultatet IG = icke godkänt.

Kraftigaste raset för Umeå IK

Damallsvenskan
Damallsvenskan 2012 har tagit form. Topp och botten har silats från varandra, de stora placeringsförändringarna är inte längre att vänta efter 6 omgångar. Damfotboll.com har jämfört tabellerna mellan tredje och sjätte omgången

Lyon försvarade titeln

Internationellt
inför dryga 50 000 åskådare på Olympiastadion i München försvarade Olympique Lyonnais UEFA Champions League-titeln genom att besegra FFC Frankfurt i finalen med 2-0.
Sofia Anker-Kofoed jagar bollen på väg mot 0-1.

LdB FC Malmö malde ner motståndet

Cupvarianten av LdB FC Malmö, med många ur det rutinerade gardet bredvid plan, gjorde tre mål och släppte inte in något mot Stattena IF. Summerat var det en säker seger - men det dröjde nästan en halvlek innan Sofia Anker-Kofoed blev först att få in bollen.
Tre svenskor är med i Champions League-finalen. Sara Thunebro, Jessica Landström och Lotta Schelin

Mycket svenskt i UWC-finalen

Internationellt
Det hade bara fattats att ett av finallagen i UEFA Women´s Champions League varit svenskt, fast då hade så klart istället en annan domarkvartett än den med Jenny Palmqvist i spetsen sprungit ut på Olympiastadion i München på torsdagen. Men det finns svenska spelare i båda lagen.