Bästa bortalandskampen mot Tyskland

Sverige förlorade träningsmatchen på bortaplan mot Tyskland med 0-1 sedan inhopparen Alexandra Popp nickat in matchens enda mål i den 62:a minuten. Som vänskapsmatch förrycktes förstås händelserna på planen av många byten men den bestående känslan pekade trots förlusten på en riktigt underhållande tillställning.

- En väldigt jämn och bra fotbollsmatch. Glädjande att vi kan bemästra en fotbollsmatch på bortaplan med eget spel mot Tyskland, sade Thomas Dennerby,
- Att ha självförtroende att åka till Tyskland och våga vara spelförande tyder på att vi har lyft oss självförtroendemässigt, fortsatte han.

Dennerbys första intryck delades av många av spelarna när de tog sig igenom korridoren av mediafolk efteråt.

Det var en match mellan två lag i Europatoppen som båda tog sig en del utrymme att anfalla.

Tyskland öppnade piggt, vann några bollar vid mittlinjen ¬och vållade framförallt Sara Thunebro problem på sin vänsterkant. Utmanare på yttersidan var både Melanie Behringer och Simone Laudehr, den senare var inblandad i de flesta av de lägen som hemmalaget hittade till under första halvleken. bfreund.jpg

Efter åtta minuter lurade hon i ytterkanten av det svenska straffområdet men skottet gick rakt i magen på Hedvig Lindahl.

En stund senare skapade Laudehr på egen hand, nådde in och föll i boxen. En del av publiken uppmärksammade en möjlig straffsituation men domaren friade helt rätt, både enligt första intrycket och med tillgång till reprisbilder.

Sverige hämtade sig snabbt
Efter den matchinledningen kom Sverige starkt tillbaka.

Caroline Seger och Nilla Fischer vann många mittfältsdueller och matade fram bollarna.

Energiska Antonia Göransson som fick förtroendet från start väggspelade snyggt med Madelaine Edlund efter en kvart och tvingade Nadine Angerer mellan de tyska stolparna till en snabb blockering.

Den andra kvalificerade målchansen för Sverige började med en väl timad passning av Caroline Seger, Lotta Schelin fanns redan på språng mot mål och från nära håll hindrades hennes skott bara av Nadine Angerers utsträckta arm.

Efter den första halvan på händelserna före paus sjönk spelkvaliteten något men Sverige kunde ta med sig de två giftigaste möjligheterna med sig i omklädningsrummet.
- Det är en första halvlek där jag tycker att Sverige faktiskt är spelmässigt bättre. Det är Angerer som håller dem kvar, sade förbundskaptenen i eftersnacket.

Tysklands spjutspets Inka Grings förmådde i praktiken inte göra mycket, ständigt under uppsikt av Sara Larsson som var bäst i den svenska backlinjen så långt.

Därför blev Grings den första som fick lämna över sin plats i matchen, till förmån för den kommande landlagsstjärnan Alexandra Popp vid halvtidsvilan.

Andra halvlekens första farlighet var ett långt inlägg som Lira Bajramaj nästan hann fram till.
Den situationen var ytterst oroande då det svenska försvaret hamnade helt fel i positionerna och det skulle komma mer.

Efter en frispark nickade först Melanie Behringer i stolpen och Alexandra Popp var först på returen med en språngnick som hade rätt riktning för att ge Tyskland ledningen.
- Ett insläppt mål på en fast situation igen, som vi pratade om att vi inte ska göra, beklagade thomas Dennerby.

Minuterna efter målet var chansrika, först hade Alexandra Popp en ny nickmöjlighet med ännu mer tid på sig men bollen gick högt över ribban.

Sverige var nära att utjämna sedan Lotta Schelin fått en ny elegant passning av Caroline Seger. Schelin tog crosslöpningen och höll bollen från Nadine Angerers händer, avslutet tog i undersidan på ribban.

Så långt in i matchen var byteskarusellen redan i full gång. Förutom målvaktsreserven Kristin Hammarström fick alla i truppen speltid, landslagsdebutanten Susanne Mobergs fem minuter i slutet inkluderat.

Johanna Almgren stod för ett piggt, löpvilligt inhopp och Jessica Landström försökte plocka fram kampmoralen för att ta Sverige ikapp.

Allt förgäves för kvitteringen kom aldrig hur många spelare man än lyfte fram på offensiv planhalva.
- Det är klart att det blir lite rallarfotboll på slutet, när vi trampar iväg med folk. Men fram tills att vi börjar stresspela tycker jag att vi har bra kontroll på matchen.

Tomas Dennerby förmedlade sin bild av avslutningen då sex svenska byten genomförts.

Sara Larsson var en av dem som fick gå ut, efter 75 minuter av bra täckning i defensiven.
- I första halvlek kändes det bra, det blir alltid några situationer. Sen blir det lite svårare i andra när vi blir lite mer ensamma i backlinjen, summerade hon sin insats.

Och när frågan om hela insatsen kom upp var hon slående enig med förbundskaptenen.
- Det känns som att vi gör en bra match i det stora hela. Stundtals tycker jag till och med att vi nästan spelar ut dem.

BILDEN: De båda Frankfurt-spelarna tackare varandra för matchen, målvakt Ariane Angerer och Sara Thunebro. FOTO: Rainer Hennies.

BilagaStorlek
bfreund.jpg17.07 kB
Taggar: Tyskland, Sverige
Håkis 2011-10-27 07:53

Spelade ut dom?Lotta Schelin tyckte att Tyskland var något bättre i denna match.Upplevelsen?

Martin 2011-10-27 08:14

Nog för att våra svenskor var bra i den här matchen men spelförande var man väl endå inte. Mycket bra omställningsspel dock och det hade inte varit direkt orättvist med ett oavgjort resultat.

Rainer 2011-10-27 12:55

Lotta Schelin var ju själv på plan, hon såg kanske inte helhetsbilden. Det är mycket märkligt att hon påstår att man spelat ut Tyskland, jag såg sista halvtimmen och då var dert snarare tvärtom. Tyskland kom väldigt farligt på kanterna både höger o vänster och den svenska backlinjen hamnade i stora problem både tekniskt och när det gäller snabbhet. Lyckligtvis för svenskt del brändes en del chanser, annars hade man åkt hem med en större förlust.
I den första halvleken rapporterades tydligen några svenska chanser och där var man på tysk sida inte nöjhd.

Rufus 2011-10-27 13:20

Stryk för A-landslaget mot Tyskland, stryk för U 23 mot Norge och stryk för F 18-tjejerna mot Tyskland, återigen. Må vara att matcherna varit "jämna" (enligt svenska ögon). Mest oroväckande är att den yngre generationen, flicklandslagen, i de flesta avseenden ligger några steg efter framförallt Tyskland - och den tendensen börjar bli till ett bestående och besvärande faktum!

Varför är de unga tyska spelarna starkare, snabbare och mognare än sina svenska motsvarigheter? Rainer - har du någon bra förklaring?

D.N. 2011-10-27 15:38

Stundtals bra passningsspel i förste halvlek där tyskorna fick jaga boll, möjligtvis det men syftade på med ett spela ut tyskorna. Jämn match i en timme ungefär möjligtvis med litet svenskt övertag, sen var det klart mer Tyskland.

En del av förklaringen till skillnaden vad gäller de yngre landslagen är väl urvalet, vi får helt enkelt inte fram lika många bra spelare i varje årskull. Att sedan seniorlandslaget ändå är bra beror väl på att många fortsätter satsa och har möjlighet att satsa i vuxen ålder.

Rainer 2011-10-28 13:15

@Rufus: Jag tror att det handlar om en hel del saker. Först resurserna. Det läggs en hel del pengar på flick- och damfotboll av Tyska fotbollsförbundet DFB. För ett år sen fick jag träffa Maren Meinert och hon tycker att en av anledningarna är att man har samma system i alla landslag plus att det finns en slags läroplan om vad en tjej ska ha med sig när hon fortsätter sin väg genom ungdomslandslagen upp till A-landslaget. Eller som hon uttryckte det: Jag vet precis vad en tjej har lärt sig när jag får henne från U17-tränaren och jag vet precis vad vi måste lägga på i utbildningen innan Silvia Neid tar över.
Sen tror jag att kraven är högre, man har en klar ambition att vara bland de allra bästa i världen. Att F19 vann 4-0 över Sverige nu i veckan eller att man tog EM-guld med 8-1 i finalen över Norge i somras är ett bevis på att VM 2011 snarare var ett undantag.

Din guide i TV-soffan

Damallsvenskan
Kopparbergs/Göteborg tar ikväll emot Linköpings FC hemma på Valhalla IP. Båda lagen behöver ta poäng; Göteborg för att haka på topplagen, Linköping för att inte halka efter för mycket. I TV-guiden presenterar lite fakta och statistik som kan vara kul att ha med sig innan man slår sig ner i TV-soffan.

IFK Kalmar bäst i Småland

Söderettan
När krutröken hade skingrats över Gröndals IP i "slaget om Småland", stod IFK Kalmar som klara segrare med 3-0 över Öster. Det blev initialt den tuffa match, som de flesta av de 486 åskådarna säkert förväntat sig. Båda lagen gick för fullt och det var mycket kamp och vilja på planen. Det var intensivt och spelet böljade fram och tillbaks, men allteftersom tiden gick kändes det som om IFK Kalmar var det för kvällen hetaste och bäst organiserade laget.
Johanna Almgren skadad på nytt? Foto: Fredrik Hasselgren.

Oturslagen möter varandra

Damallsvenskan
Kopparbergs/Göteborg vädrar en chans att närma sig toppen. Otursförföljda Johanna Almgren är skadad på nytt och hennes medverkan i tisdagkvällens möte mellan Kopparbergs/Göteborg FC och Linköpings FC är osäker. Vinner Kopparbergs/Göteborg krymper avståndet till toppen rejält och en fjärdeplats är inom räckhåll före Kristianstads DFF som har samma poäng men sämre målskillnad.

Sjätte raka förlusten för Linköping Kenty

Söderettan
Söderettans östgötaderby slutade med bortaseger för IFK Norrköping mot Linköping Kenty som inte tagit en enda poäng på de sex spelade omgångarna. Man var inte ens i närheten i måndagkvällens match som IFK Norrköping vann med 4-1.

4-målsskytt för Djurgården

F16-landslagsspelaren Olga Langenskiöld gjorde alla målen när Djurgården besegrade Sundsvalls DFF med 4-0, alla målen efter paus.

Två mål på tilläggstid räddade Umeå Södra

Norrettan
Jumbolaget Assi IF såg ut att gå mot första segern tillika mot Norrettans andraplacerade topplag Umeå Södra, ledde med 2-1 efter 90 minuter men förlorade med 2-3 på tilläggstid.

Nu skrattar ingen åt Kristianstad

Damallsvenskan
Tyresö tog emot Kristianstad på Tyresövallen, hemmaarenan där vissa kallat dem oslagbara. Men idag var Kristianstad laget som lämnade Stockholm med 3 poäng och KDFF, som haft tre matcher i Stockholm på mindre än en månad, har vunnit sina fyra senaste matcher och har därmed häng på topplagen.

Kristianstads DFF skrällde i Tyresö

Damallsvenskan
Bortaseger med 2-1 mot storfavoriten Tyresö ingick knappast i Kristianstads DFFs mest optimistiska kalkyler innan Damallsvenskan drog igång i år.

LdB FC Malmö på knä för AIK

AIK skrällde mot LdB FC Malmös svenska mästare. Genom mål av F19-landslagsspelarna Jennie Nordin och Elin Bragnum vann AIK med 2-0 och tog därmed säsongens första seger.

Vittsjö i delad serieledning

Damallsvenskan
Hemmalaget Vittsjö GIK gjorde en mindre bra första halvlek då Djurgården krympte ytorna. Det gjorde att Vittsjö inte fick mycket till spel. Vittsjö har funnit ett guldkorn i Ifeoma Dieke som har en fantastisk förmåga till att läsa spelet. Matchen slutade 4-1. Samtliga tre skånska lag i Damallsvenskan ligger på medaljplats efter sjunde omgången. Det har aldrig hänt förr. Vittsjö på tredjeplatsen har lika många poäng som ettan Tyresö.

Hanna Pettersson sänkte KIF Örebro - igen

Damallsvenskan
Hon hade andel i alla tre målen,två egna och frisparken som gav 3-0 för Piteå IF mot KIF Örebro. I fjol spelade Hanna för KIF Örebro. Å andra sidan stod Piteå IFs målvakt idag Stephanie Labbé i mål för KIF Örebro fjol.

Umeå IK räddade poäng på tilläggstid

Damallsvenskan
Jitex såg ut att vinna bortamatchen mot Umeå IK när Sofia Karlsson efter en hörna tryckte upp bollen i nättaket efter en hörna, men i första tilläggsminuten lyckades inbytta Fanny Hjelm med ett distinkt skott kvittera till 1-1 efter att hemmalaget flyttat upp alla man hade på Jitex planhalva - bära eller brista.
Katrin Omarsdottir och Kristianstad vill ta chansen mot Tyresö

Katrin vill ta chansen mot Tyresö

Kristianstads DFF gör inom kort sin tredje resa till 08-området på bara några få veckor. De två tidigare bortamötena har slutat med seger, nu är det Tyresö FF som står för motståndet.

Femetta för Dalsjöfors

Söderettan
Toppen mot botten. Och det gick som förväntat. Dalsjöfors GoIF - Lindsdals IF. 5-1 (3-0). Dalsjöfors dominerade såväl spelmässigt som räknat i målchanser. Lindsdal stred tapper och kämpade heroiskt i försvarsspelt. Gästerna målsky tt var Camilla Näslund. Angelika Johansson tremålsskytt för Dalsjöfors.

Kvarnsveden ”hörnade” bort Bollstanäs

Norrettan
Tre hörnmål och två spelmål gav Kvarnsveden en behaglig 0-5 (0-3) seger borta mot Bollstanäs på en riktig skön försommardag. Dalkullorna från Borlänge, Kvarnsveden, fick en riktig pangstart då man redan efter fyra minuter fick ledningen

Teknikstrul på damfotboll.com

Det är inte fel på din dator för att det under helgen går alldeles för långsamt att ladda upp damfotboll.com. Vår teknikleverantör har problem och dessa kan antagligen inte åtgärdas förrän efter helgen. Vi beklagar damfotboll.com redaktionen

Vinnaren i Piteå får andrum

De flesta matcher i den sjunde omgången är schemalagda för att ge söndagsunderhållning. Undantag medges för Umeå och Jitex som spelar ensam lördagsmatch samt Kopparbergs/Göteborg och Linköping som går ut i TV på tisdag.
Guld är gott ser Lotta Schelin ut att tycka. Foto: Denise Lindqvist

Lotta inte främmande för spel i Göteborg igen

Damfotboll.com åkte ner till Lyon för att få en exklusiv pratstund med den nyblivna Champions league vinnaren Lotta Schelin. Vi träffades över en kaffe och det var ingen tvekan om att Lotta Schelin njöt av livet.

Amerikanska proffsligan nerlagd för gott

Internationellt
Den amerikanska damproffsligan World Professional Soccer League (WPS) återkommer inte efter OS som det var tänkt. Styrelsen beslöt på fredagen att upplösa ligan permanent.

Rödeby får möta mästarinnorna

I den tredje omgången skrällde divison 2-laget Rödeby AIF rejält när de slog ut damallsvenska Vittsjö med 2-1. Idag lottades nästa omgång och där ställs Rödeby mot mästarinnorna LdB FC Malmö.

Svenska cupen i media: IG

Den gångna helgen har tredje omgången av Svenska Cupen för damer spelats. För de flesta lagen som gick vidare från den andra väntade besök av Damallsvenskans lag. Med få undantag gick det nästan spårlöst förbi i de tidningar som har lag både i herr- och damallsvenskan att bevaka. I vart fall haltar bevakningen betänkligt. Damfotboll.com har jämfört och resultatet IG = icke godkänt.

Kraftigaste raset för Umeå IK

Damallsvenskan
Damallsvenskan 2012 har tagit form. Topp och botten har silats från varandra, de stora placeringsförändringarna är inte längre att vänta efter 6 omgångar. Damfotboll.com har jämfört tabellerna mellan tredje och sjätte omgången

Lyon försvarade titeln

Internationellt
inför dryga 50 000 åskådare på Olympiastadion i München försvarade Olympique Lyonnais UEFA Champions League-titeln genom att besegra FFC Frankfurt i finalen med 2-0.
Sofia Anker-Kofoed jagar bollen på väg mot 0-1.

LdB FC Malmö malde ner motståndet

Cupvarianten av LdB FC Malmö, med många ur det rutinerade gardet bredvid plan, gjorde tre mål och släppte inte in något mot Stattena IF. Summerat var det en säker seger - men det dröjde nästan en halvlek innan Sofia Anker-Kofoed blev först att få in bollen.
Tre svenskor är med i Champions League-finalen. Sara Thunebro, Jessica Landström och Lotta Schelin

Mycket svenskt i UWC-finalen

Internationellt
Det hade bara fattats att ett av finallagen i UEFA Women´s Champions League varit svenskt, fast då hade så klart istället en annan domarkvartett än den med Jenny Palmqvist i spetsen sprungit ut på Olympiastadion i München på torsdagen. Men det finns svenska spelare i båda lagen.