...och nu är landslagsdebuten nära
Publicerad 01 november 2011, 16:00
Jessica Samuelsson, back i Linköping har imponerat även på förbundskapten Thomas Dennerby och har som enda debutant blivit uttagen till landskamperna i USA den 19 och 22 november.
Även Louise Fors som inte figurerat i A-landslagssammanhang på ett tag finns med i truppen som ska spela mot VM:s silvermedaljörer USA samt Kanada.
Följande spelare är uttagna:
Målvakter
Kristin Hammarström, Hedvig Lindahl
Backar
Sara Larsson, Lina Nilsson, Charlotte Rohlin, Jessica Samuelsson, Linda Sembrant, Annica Svensson, Sara Thunebro,
Mittfältare
Johanna Almgren, Lisa Dahlkvist, Nilla Fischer, Louise Fors, Antonia Göransson, Caroline Seger, Therese Sjögran
Forwards
Madelaine Edlund, Sofia Jakobsson, Jessica Landström, Lotta Schelin































Riktigt kul att Jessica får chansen i 'riktiga' landslaget redan nu. Sverige behöver spela in ett alternativ till Thunebro på vänsterbacken och då känns Samuelsson som ett givet val för mig.
Kul också att Sveriges vassaste frisparksskytt får åka med. I tillknäppta matcher där man har svårt att skapa chanser kan en frispark bli ett riktigt vapen med Lollo i truppen.
Bra där Lollo och naturligtvis Jessica också!!