Persson lämnar Norrköping

IFK Norrköping DFK:s huvudtränare Patrik Persson lämnar föreningen med omedelbar verkan. Familjeskäl gör att Patrik inte längre kan fortsätta träna IFK Norrköpings damlag.

I ett pressmeddelande lämnar IFK Norrköping DFK beskedet att Patrik Persson och föreningen skiljs i bästa samförstånd.

Ny tränare blir den mycket erfarne damtränaren Sven-Olof Hjelm med bland annat erfarenheter som huvudtränare i Damallsvenskan med Lotorps IF, men senast verksam i Smedby AIS.
Sven Olof Hjelm har skrivit på ett avtal från nu och över 2013.

Vittsjö tappar spelare till div 1-lag

Emma Sjödahl som i flera år varit en nyckelspelare i både Kristianstads DFF och senast i Vittsjö GIK lämnar den stora scenen för spel i div 1-laget Stattena IF i Helsingborg meddelar föreningens hemsida

Tre år till med Marta i Malmö

Malmöpubliken får njuta av Martas fotbollsartisteri även under 2015, det meddelades på en presskonferens under onsdagseftermiddagen. Marta har förlängt sitt kontrakt med FC Rosengård i ytterligare tre år.

Kommunalt Champions League-bidrag

KIF Örebro får 500.000 kr av Örebro kommun att använda för sitt deltagande i nästa UEFA Women´s Champions League, dock med villkoret att klubben själv drar in dubbelt så mycket i sponsorpengar

Fransk fotboll i siffror

Vid Frankrikes Fotbollförbunds motsvarighet till representantskap redovisades siffror för aktivitet på olika nivåer i siffror. Det finns 77.020 registerade kvinnliga spelare.

Hänt i Damallsvenskan

Silly Season med alla förnyelser av spelartrupperna. Den pågår som bäst. Damfotboll.com ställer samman vad Damallsvenskans klubbar har rapporterat så här långt. På måndagen blev det klart att den danska landslagsmittfältaren Johanna Rasmusson förlängt med Kristianstads DFF för två år framåt och att de båda systrarna Vidarsdottir kommer första gången spela tillsammans i KDFF under 2015. I Mallbacken andas man också ut, Mimmi Larsson och Sarah Bergman stannar liksom Clara Alm. På tisdagen blev det klart att Elin Nyman och Hanna Arnberg Untoro tillkommer från QBIK. Umeå IKs landslagsback Emmelie Konradsson slutar efter att ha fått en anställning som matchar hennes utbildning. .

Dubbelt Vidarsdottir i Kristianstad

Den isländska storskytten, tillika Damallsvenskans skyttedrottning 2011, Margrét Lára Vidarsdottir gör comeback i Kristianstads DFF och där hon får sällskap av sin syster Elisa som förlängt kontraktet.

Hänt i Elitettan

Säsongen är över men Silly Season med alla förnyelser av spelartrupperna pågår som bäst och kommer att vara ytterligare några månader framåt. Damfotboll.com har ställt samman vad Elitettans klubbar har rapporterat så här långt. Jitex BK, nedflyttade från Damallsvenskan meddelade på tisdagen att man fått tre nyförvärv, Charlotte Ericsson, Hovås Billdal, Jenny Holm, Holmalund, Emma Lind, Smedby. Bollstanäs SK har gjort klart med Fia Hage, Vaksala och Elin Alström från IFK Täby.
Måljubel - ett ständigt återkommande inslag när tyska mästarna Wolfsburg spelar (Foto: Bildbyrån)

Wolfsburg på väg mot tredje ligaguldet

Europas och kanske just nu världens bästa klubblag VfL Wolfsburg, med svenskan Nilla Fischer i laget, är på väg till sitt tredje ligaguld i rad. Om någon kan stoppa mästarna är det FC Bayern München. I söndags avslutades årets spel i Bundesliga med den 13:e av 22 omgångar.

Lidköpingsmålvakter sätter Järpås på kartan

Nyuppflyttade Elitettan-klubben Lidköpings FK får två målvakter som redan nuddat vid blågult. Linnea Persson från Vara SK var uttagen till Tipselitlägret för blivande F16/98-landslag i november. Hon har nu skrivit på för Lidköpings FK. Klubbens andra nyförvärv är Julia Bryngelfors från Råda BK.

Hat-trick av Marta mot USA

Brasilien vände 0-2-underläge mot USA natten till måndagen till seger med 3-2 efter tre raka mål av Marta, ett i första och två i andra.

...och Zhang för Kina mot Argentina

Kina kan gå mot en högst oväntad final i fyrnationsturneringen i Brasilien tack vare målskillnaden efter seger med hela 6-0 över Argentina natten till måndagen. Zhang Rui steg fram och gjorde tre mål inom loppet av en kvart i andra halvlek.

Långt kvar till jämställdhet på den norska fotbollsplanen

Trots att damerna spelar i en högre serie än herrarna får de både sämre träningstider och spela på mindre arena. – Man får bara finna sig i det, vi har alltid behandlats olika, säger Mette Rudolfsen. Spelare i det norska fotbollslaget Lyn.

Svensk trippel i dubbelmålskyttar

Näst sista omgången för året i franska ligan avslutades med klara segrar för Olympique Lyonnais och Paris Saint-Germain med att tre svenskor gjorde vars två mål i sina matcher.

U20-landslagsspelare till Sunnanå

Riikka Ketoja förstärker Sunnanå SKs mittfält nästa säsong. Hon är 20 år och har spelat ett 50-tal U-landskamper för Finland och även debuterat i damlandslaget.

FC Rosengård från ord till handling

FC Rosengård visar i egenskap av svensk mästare förhoppningsvis vägen för andra klubbar genom att släppa fram unga spelare till A-laget. I damlagets A-trupp finns nu fyra egna unga spelare: Sara Mellouk (16 år), Zecira Musovic (18 år), Ebba Wieder (16 år) samt Natalie Persson (snart 18 år).

En världsdomares syn på damfotboll

Han är inte bara en världsberömd fotbollsdomare, han är även tränare till ett tjejlag med flickor födda 2005. I egenskap av hans långa karriär inom fotbollsvärlden och de kontraster det innebär, med alltifrån att döma matcher i Champions League och VM, till att döma Brommapojkarna eller träna barnlag, bjöd Fotboll och Damsamhälle in Jonas Eriksson att prata damfotboll.

Missade dopingtest kan kosta VM-plats

Franska landslagsspelaren Laure Boulleau, lagkamrat med Caroline Seger och Kosovare Asllani i Paris Saint-Germain, riskerar avstängning efter tre missade dopingkontroller.

Pengs mål gav Kina poäng mot USA

Det var länge sedan Kina tillhörde världens bästa damlag. Därför var nattens 1-1 mot USA i Brasilien något av en sensation och för målgöraren Hang Peng kan det betyda ännu mer.

Halmian till IFK Kalmar

21-åriga backen/mittfältaren Tilda Bengtsson har skrivit på för IFK Kalmar som gör comeback i Elitettan. Tilda har de två senaste åren spelat i IS Halmia nykomlingar i Elittettan 2014 som dock åkte ur direkt.

Finsk forward till AIK

AIK meddelar idag att man är överens med den finska landslagsspelaren Juliette Kemppi om ett kontrakt över 2015. Kemppi kommer närmast från Åland United.

Landslagsback till FC Rosengård

FC Rosengård skrev i går kontrakt med landslagsbacken Emma Berglund.

Marta på hugget mot Argentina

Brasilien vann med hela 4-0 i prestigemötet mot grannen Argentina när fyrnationsturneringen inleddes i Brasilia natten till torsdagen. Marta var inte märkt av bilolyckan utan rejält taggad. En annan svenskkändis, Formiga, gjorde två mål och är inne på sitt tjugonde år i det Brasilianska landslaget.

Cup Kommunal skapar vinnare

Under november har Cup Kommunals inledande gruppspel genomförts i åtta grupper om vardera tre lag. De åtta gruppsegrarna, Skåne, Värmland, Halland, Södermanland, Stockholm, Västmanland, Medelpad och Norrbotten har kvalat in till slutspelet. Första tvåa att ta sig vidare var Uppland som besegrade Gestrikland borta med 2-0 den sista november. Övriga grupptvåorna gör den kommande helgen upp om det återstående fyra platserna.

Målfarliga Mathilda valde Kalmar

Mathilda Johansson Prakt är forward med målsinne utöver det vanliga. Hon spelade det gångna året IFK Norrköping där hon gjorde 23 mål i division 1. 2015 blir det Elitettan med IFK Kalmar

Lämnar Vittsjö för Norge

Holländska landslagsspelaren Mandy van den Berg flyttar från Vittsjö GIK där hon varit en viktig kugge i försvaret de tre senaste säsongerna. Hennes nya adress blir Norges mästarklubb LSK Kvinner i Lilleström.