Omgång 20

Sunnanå tog chansen att dels säkra sin kvalplats till damallsvenskan och även förbättra sin målskillnad ytterligare efter utskåpningen av Gustafs GoIF i Norrettans tjugonde omgång. För Sirius blev det grus i maskineriet när Assi visade att man kunde resa sig efter förra omgångens tunga förlust i Västerås och hemmavann mot Sirius som därmed ännu inte i teorin har sin kvalplats säkrad.

Rågsved svarade också för en måste-seger mot just Västerås och Umeå Södra tog även de en hyperviktig trea mot Bollstanäs vilket ger laget seriens femteplats i nuläget. Sundsvall vann starkt på bortplan mot Hammarby och tog ju också en trea i den uppskjutna matchen mot Kvarnsveden vilket ger Sundsvall ett litet, litet hopp. För Kvarnsveden blev det i alla fall seger mot Vasalund i helgen och laget är alltså klar för nya damettan men utan chans på kvalspel mot damallsvenskan.


Att Sunnanå SK skulle vinna på hemmaplan mot Gustafs GoIF var det väl ingen som tvivlade på och när gästerna dessutom fick Hanna Arnberg utvisad redan i den 11:e minuten blev förutsättningarna än mer obalanserade. I samband med utvisningen fick Sunnanå en tilldömd straff vilket redan då gav laget 2-0 genom Erika Nilsson-Waara. Tre minuter tidigare hade nämligen Isabell Rönnmark gett sitt Sunnanå ledningen. Därefter rullade målen in i en strid ström. Ni ska också veta att i Gustafs mål stod Agnes Holmquist som egentligen är en utespelare. Holmquist har dock riktigt god talang som målvakt och svarade för flertalet räddningar och höll ner siffrorna. Segerresultatet skrevs ändock till hela 13-0 (5-0) efter att Nina Jakobsson, Perpetua Nkwocha gjort två mål vardera och dessutom mål av Helen Ukanaou, Frida Karlsson och Carina Holmberg.

Totalt i inbördes möten 2012: 17-2 i Sunnanå-favör.


Sunnanå gick upp i serieledning på bekostnad av IK Sirius som alltså inte kunde säkra även sin kvalplats i bortamötet med Assi IF. En poäng hade räckt för årets kometer men Assi hade andra planer och gick segrande ur matchen med 3 – 1 (2-0). En oerhört stark insats av Assi som ju verkligen stått för en stark höst. Att det ska räcka till damettan-kontrakt är ändå ytterst tveksamt men inte omöjligt.

Sirius stod för en bra matchinledning och nosade på ett ledningsmål. Då small det till bakom Emelie Almesjö i Siriuskassen när skickliga Fernanda da Silva fick drömträff efter hörna och gav hemmalaget ledningen i den 20:e minuten. Bara minuten senare tappade Sirius boll och Assi ställde om blixtsnabbt via Johanna Lindbäck som frispelade kvicka Caroline Karlsson från halva planen. I friläget gjorde Karlsson inget misstag och 2-0 ett faktum. I andra halvlek repade Sirius nytt mot och tog återigen tag i spelet på ett bättre sätt. Efter en kvart reducerade man genom Sara Storck och fortsatte jaga. När ett Assi-inlägg nio minuter senare stöttes in i eget mål av en olycklig Allysha Champan gick dock luften ur och Assi kunde hålla undan.

För Assi blir det alltså att fortsätta jaga och man gav nu i alla fall sig själva en teoretisk chans att nå seriens sjundeplats. Där befinner sig just nu Rågsved på 26 poäng. Assi har 23. Sjundeplatsen ger dock endast kvalchans till damettan om Norrettans sjundelag är det poängmässigt bästa i jämförelse med Söderettans. Just nu är det IFK Kalmar som är söderettans sjua på 27 poäng.

Noterbart är även att Assi hittills är det enda lag som gjort tre mål på Sirius. Övriga lag har gjort max två – de flesta inget eller bara ett.

Att Sirius ändå säkrar sin kvalplats tror jag står klart nästa helg då man tar emot Rågsved på hemmaplan. Visst har Rågsved kniven mot strupen men där ska ändå Sirius kunna hämta självförtroende från den gångna säsongen, den individuella skickligheten och utifrån att man har en mycket stabil organisation i laget att falla tillbaka på.

Assi möter Umeå Södra på bortaplan nästa omgång och avslutar hemma mot Kvarnsvedens IK.

Totalt i inbördes möten 2012: 4-3 i Assi-favör.


Detta hoppas dock självklart inte Sundsvalls DFFpå som ju ännu har ett litet, litet hopp att nå ikapp och förbi. Laget visade stor karaktär när man kunde ta en trea på bortaplan mot Hammarby även om det blev med minsta möjliga marginal. Matchen slutade 0 – 1 (0-0) där avgörandet kom kvarten före slutsignalen genom Emma Svärd vilket är exakt samma resultat som senast lagen möttes. I den andra halvleken var det ändå Hammarby som hade ett visst övertag medan Sundsvall ägde första halvlek.

Sundsvall har alltså en teoretisk chans att nå ikapp Sirius men då krävs dubbla segrar med helst stora siffror samtidigt som Sirius måste förlora båda sina återstående matcher.

Hammarby är å sin sida inte helt klara för ett damettankontrakt men blir det om man tar minst en ytterligare poäng i sina kvarstående matcher alternativt att Rågsved förlorar mot Sirius nästa helg. Hammarby möter Västerås borta nästa helg och avslutar hemma mot IK Sirius.

Totalt i inbördes möten 2012: 2-0 i Sundsvalls-favör.


I den hyperviktiga streckmatchen mellan Rågsveds IF och Västerås BK 30 präglades, som väntat, spelet av mer kamp än skönspel och matchen kunde sett till chanser och spel ha slutat precis hur som helst. Nu blev det ändå det mer rutinerade Rågsved som tog alla tre poäng efter slutresultatet 3 – 2 (1-0). Västerås uttalar själva att tåget till ett damettan-kontrakt därmed har gått och man ser inte hur man poängmässigt ska kunna konkurrera om den bästa sjundeplatsen om än man ännu kan nå dit.

Målskyttar i ödesmatchen blev Isabelle Hammarbäck, Lisa Björkvik och Ellery Gould för hemmalaget medan Västerås mål gjordes av Ulrika Rejdemark respektive Elin Hammar.

Rågsved har alltså i dagsläget den viktiga sjundeplatsen och kan ta ytterligare steg om resultaten går deras väg. Man möter som nämnts Sirius i nästa omgång vilket ju inte blir enkelt och avslutar sedan på hemmaplan mot Umeå Södra.

Västerås har kvar att möta Hammarby på hemmaplan och avslutar sedan borta mot Gustafs.

Totalt i inbördes möten 2012: 6-2 i Rågsveds-favör.


Ett lag som redan har sitt damettan-kontrakt säkrat är alltså Kvarnsvedens IK. Dess tåg för kvalspel till damallsvenskan gick när laget föll på hemmaplan mot Sunnanå i förra omgången. Man föll även i hängmatchen mot Sundsvall förra fredagen men har sin fjärdeplats i serien säkrad.

Lagets kaliber, om än geisten säkert slocknat en hel del, räckte emellertid till en klar seger på bortaplan mot redan avhängda Vasalunds IF och laget vann med 1 – 4 (0-3). Ledningen i halvtid dessutom i underkant efter två mål av Ashleigh Gunning och ett genom Denise Sundberg.

I andra halvlek höjde sig Vasalund och kunde reducera efter en soloraid signerad Victoria Wahlstedt i den 54:e minuten. Därefter hade hemmalaget ytterligare bud på reducering utan att lyckas. Åtta minuter före slutsignalen gjorde Gunning sitt tredje och lagets fjärde mål vilket fastställde slutresultatet.

Totalt inbördes möten 2012: 6-1 i Kvarnsveden-favör.


Ett lag som svarat för en mycket stark höst ärUmeå Södra som i helgen tog ytterligare tre nödvändiga pinnar i bortamötet med avhängda Bollstanäs SK. Segersiffrorna stannade vid knappa 0 – 1 (0-1) men det räckte för tre poäng och för att Umeå-laget skulle tag sig förbi Hammarby i tabellen på bättre målskillnad.

Målet föll i den 29:e minuten efter fint väggspel mellan Maria Niemelä och Jessica Rostedt där den sistnämnda satte målet.

Nästa helg tar Umeå emot Assi i en på förhand helt öppen historia där båda lag kommer att gå fullt ut för tre poäng och där båda lagen har en finfin form. Det räcker dock med en poäng för Umeå för att ha damettan-kontraktet säkrat alternativt att Rågsved förlorar mot Sirius.

OM Umeå förlorar samtidigt som Rågsved vinner blir det olidligt spännande i slutomgången där just Rågsved och Umeå möts i Stockholm. Även Hammarbys resultat spelar givetvis in.

Totalt inbördes möten 2012: 6-3 i Umeå Södra-favör.


Sunnanå alltså klart för damallsvenskt kvalspel och laget satsar nu på serieseger vilket ger kvalspel mot tvåan från Söderettan. Först möte på bortaplan och sedan avgörande på hemmaplan. För serietvåan i Norrettan blir det förstås ombytta roller.

I just Söderettan är det dock betydligt fler lag inblandade i toppstriden även om Mallbacken troligen håller undan som seriesegrare. Kampen om andraplatsen står mellan hela fyra lag där QBIK ligger bäst till med tvåpoängs försprång till Östers IF och Eskilstuna United. Ytterligare en poäng bakom dem ligger LB07.

Sunnanås kvarstående matcher är:
Vasalund (b) och Sundsvall (h)

Sirius kvarstående matcher är:
Rågsved (h), Hammarby (b)

Sundsvalls kvarstående matcher är:
Gustafs (h), Sunnanå (b)

Omgång 21
2012-09-29
Kvarnsvedens IK – Bollstanäs SK
Sundsvalls DFF – Gustafs
Västerås BK30 – Hammarby
Umeå Södra FF – Assi IF
Sirius – Rågsveds IF

2012-09-30
Vasalunds IF – Sunnanå SK

Taggar:

Djurgården vann - igen...

Inför 173 åskådare på Kristinebergs IP möttes Djurgården och QBIK. Det var två lag som behövde vinna matchen. Djurgården kom med en vinst i senaste omgången, medan QBIK förlorade. Kanske har Djurgården lyckats hitta sitt spel nu efter ny seger med 3-1.

IFK Kalmar under strecket

IFK Kalmar föll med 0-2 när Hovås Billdal besökte idylliska Skyttis, som för dagen tjänstgjorde som lagets hemmarena, när ordinarie reservarenan Fredriksskans var upptagen av friidrottstävlingar

Älta-AIK 0-2

Det var knappast mot ett av seriens favoritlag nykomlingen Älta förväntades ta poäng. Älta höll underläget till 0-1 i halvtid och det blev bara ytterligare ett för AIK i andra halvlek.

Oavgjort för Kvarnsveden mot Sirius

Kvarnsvedens IK är alltid svårspelat på sin hemmaplan, så också denna gång.För andra matchen i rad tappade Sirius poäng genom att spela 1-1. Det var Kvarnsvedens tredje oavgjorda match i rad, och den här gången var det mot serieledarna.

Tre kvitteringar räckte inte för Kristianstads DFF

Matchen på Valhalla IP flyttades fram två timmar för att den inte skulle krocka med Jitex -Tyresö. Trots det var det bara 330 personer som besökte Valhalla och matchen mellan Kopparbergs/Göteborg och Kristianstads DFF. Men de som var där fick se en jämn och målrik tillställning. Hemmalaget vann till slut med 4-3.

Tätkänning för Eskilstuna United

Efter två mål av Elina Johansson och ett av Alexandra Asserstam hakar Eskilstuna United på i toppen av elitettan. Det blev nämligen 3–0 (2–0) hemma mot Sundsvalls DFF. Ett resultat och en prestation som tränare Viktor Eriksson är nöjd med.

Jitex kamp går vidare

Åbyvallens återinvigning på lördagen innebar ingen triumf för Jitex sportsligt sett. Klubben är tillbaka i hemkommunen med sin elitverksamhet men dansar fortfarande på linan med ekonomiska problem.

Ny storseger för Tyresö

På bortaplan har Tyresö FF visat sig både medgörligt och mänskligt med ett par poängförluster i rad. Matchen mot Jitex BK var dock fortsättning på den nya giv som innebär att serieledarna markerar sig tydligare som topplag. Med 3-0 i paus, två snabba mål i början av andra och ytterligare två fullträffar vann gästerna med förkrossande 7-0.

Sunnanå kämpade sig till poäng mot KIF Örebro

Sunnanå SK visade kämpatakter som aldrig tidigare under säsongen när laget spelade 0–0 hemma mot KIF Örebro på lördagseftermiddagen.

Klart att cupmatchen spelas om

Franska fotbollförbundets besvärsnämnd, som är högsta instans att avgöra tävlingsärenden, har godkänt att semifinalen i franska cupen för damer mellan Montpellier och Olympique Lyonnais spelas om. Ny matchdag har också fastställts.

Sundsvall ser ljuset i tunneln

Det ena laget har fått en tuff start med fem förluster på de inledande sju matcherna, det andra har hakat på i toppen med fyra vinster. Vi snackar om Sundsvalls DFF respektive Eskilstuna United. På lördagen möter lagen varandra på Tunavallen i Eskilstuna.kl 15.00.
Press har öst i mål i damallsvenskan och landslaget. FOTO: Anders Henrikson
FOTO: Anders Henrikson

Press fortsätter göra mål

Christen Press. Vid det här laget känner ni inte bara till hennes namn utan vet också vad den snabba måldrottningen kan prestera på fotbollsplanen. Redan under fjolåret såg vi gång på gång att hon visste vart målet stod och hur bollen skulle in i nätet när hon figurerade i Kopparbergs/Göteborg. Vi tog ett snack med Press efter matchen mot Sunnanå SK.

Omspel för Olympique Lyonnais?

Det började knaka i fogarna för Olympique Lyonnais redan för drygt en vecka sedan kan man nu med facit i hand konstatera efter finalförlusten i UEFA Women´s Champions League.

Sundsvalls DFF belönas med halv miljon

"Nacksta fotbotbollstjejer trygghet, självförtroende, samhörighet och stolthet" är ett projekt Sundsvalls DFF driver tillsammans med Nacksta fritidsgård med sådan framgång att Sundsvalls kommuns plan- och utvecklingstillskott har beviljat SDFF 500.000 kr.

Besvikna förlorare och en vinnare som varit med om det mesta

Journalisterna fick vänta länge, mycket länge på ett kylslaget Stamford Bridge efter gårdagens CL-final för att få tag på spelare i mixed zone. damfotboll.com pratade med Martina Müller, Laura Georges och Lara Dickenmann.

VfL Wolfsburg vinner Champions League 2013

Tyska mästarna VfL Wolfsburg vinner Champions League i första försöket efter sensationell 1:0 seger över Olympique Lyonnais. Målet gjordes på straff av Martina Müller.

Damfotbollens dag i Stockholm

På lördag är det Damfotbollens dag i Stockholm. I ett led att försöka lyfta damfotbollen kommer en rad olika evenemang men också otroligt många dam- och flickmatcher att spelas runt om i Stockholm.

Jitex vinner publikmatchen

Tyresö FF blir första gäst på Jitex nya hemmaplan Åby arena på lördagen. Det hamras och borras i dagarna fram tills dess för att allt ska hinna bli klart. Det nya konstgräset är i alla fall utrullat.

Franska favoriter i Champions League-finalen

Klubblagsfotbollens största match för året spelas torsdag kväll på Stamford Bridge. Passande nog är det två mästarlag som tagit sig till hela vägen till västra London - Olympique Lyonnais och VfL Wolfsburg.

Missar EM för korsband

Ännu en tänkt EM-spelare missar damlandskampen mellan Sverige och England i Ljungskile och därmed även EM-slutspelet på grund av avslitet främre korsband.

Hjohlmans julafton i Piteå

Surt för Piteå IF att förlora Norrlands-derbyt mot Umeå IK på straff i slutminuten när man var förtjänt av oavgjort och såg ut att kontrollera matchens slutskede. Nu blev det en kväll som nyligen till damlandslaget uttagna Jenny Hjohlman inte lär glömma. Hon gjorde alla Umeå IKs mål fram till segern med 3-2.

Vad händer med Sunnanå efter storförlusten?

På måndagskvällen inledde Sunnanå en ny träningsvecka mellan två allsvenska matcher. Bland löpsteg och bollövningar fanns en fråga framför andra: Hur tar man sig tillbaka efter Tyresös överkörning i helgen?

Damallsvenskor mot Frankrike

Åtta spelare från Damallsvenskan är uttagna i Finlands damlandslag som möter Frankrike i Valencienne den 1 juni.

Damallsvenskor mot Skottland

Fem spelare från Damallsvenskan är uttagna i Islands damlandslag som möter Skottland på hemmaplan den 1 juni.

De får damallsvenskt besök

I andra omgången i Svenska cupen för damer har lagen från Damallsvenskan och Elitettan lottats in. Det ger några från lägre serier intressanta hemmamatcher. Västerås BK 30 drog en av högvinsterna.