Öresundsstudie tar itu med korsbanden

Medicinska studier och träningstips för undvikande korsbandsskador återkommer ständigt, men trots många års forskning drabbar detta gissel i synnerhet damfotbollen. Danska Bröndby IF och LdB FC Malmö deltar i en forskningsstudie som inleds i dagarna.

Jens Bangsbo, professor vid Köpenhamns universitet och fystränare för det danska herrlandslaget i fotboll leder studien med de båda topplagen i samarbete med World Village of Women Sports (WVWS). Den har som mål att undersöka om högintensiv träning i kombination med styrketräning kan förbättra prestationen och minska antalet skador inom damfotbollen.

Idag löper damfotbollsspelare 4-8 gånger högre risk att drabbas av korsbandsskador än herrarna. Damallsvenskan har redan under första halvan av 2012 drabbats av flera skador varav landslagsstjärnor såsom Charlotte Rohlin och Therese Sjögran bara är några i mängden. Nu kommer en forskningsstudie som förhoppningsvis kan bidra till att förbygga skador som dessa.

Jens Bangsbo menar ”att man vid fotbollsspecifik högintensiv träning kan öka styrkan hos spelare, och det kan i sin tur minska risken för skador”. Nu ska denna teori prövas i praktiken.

Bangsbo har i tidigare studier jämfört herr- och damfotboll och konstaterat att den fysiska belastningen är densamma, men att herrarna har högre intensitet i sina löpningar under match. Han menar därför att det finns potential för att öka intensiteten inom damfotbollen genom intensivare träning med boll och mer styrketräning.

Utgångnspunkten är att genom mer fotbollslik högintensiv träning i damfotbollen ökar spelarnas fysiska kapacitet och därmed utnyttjas deras tekniska kapacitet betydligt bättre varpå risken för skador kan minska. När den högintensiva träningen dessutom är med boll tränas de specifika muskelgrupper som används under match.

Jens Bangsbo är också medlem i WVWS:s internationella vetenskapliga råd som medverkar vid Scandinavian Congress of Medicine and Science in Sports i Malmö 19 – 22 september.

janneboy99 2012-09-06 14:31

All heder åt alla studier, men här skjuter dom över målet... (!)

Tror inte att dom tittar på rätt saker. Efter att ha varit i både herr o damträning och studerat i matcher, ligger snarare problemet i hur damer/tjejer beter sig i kroppskontakter med motspelare i träning och match.
Killar satsar mer med överkroppen i tacklingar och närkontakter medans tjejer tenderar mer att "springa på" med underkropp och ben, med stora påfrestningar på knän som följd...

Studera detta själva så får Ni se,,, en riktig kroppskontakt och tacklingskurs där smällarna tas emot mer i överkroppen skulle få mycket bättre resultat i framtiden för tjejer...

TureiYtterby 2012-09-07 10:35

Du har rätt i mycke, men det finns fler orsaker, jag så detta redan under 70, talet då damfotbollen blev mer taktiskt, mer snabbhet och tekninsk
men det finns en skillnad rent anatomiskt för tjejerna fot och knäleden är inte lika stark som på killar
vad kan man göra: tycker man missat hela tiden statisk, dynamisk träning för att bygga upp muskler runt fot o knäled ett jobb för fysterapefter och tränare att ta tag i
sen vet ja inte riktigt om den exp tyska modellen är så trevlig med mer hårda tacklingar, ok ska finnas det okså men inte till överdrift. ska bli spännande se hur pia sundhage kommer ta sig an denna biten, för viktig är den verkligen

janneboy99 2012-09-07 11:42

Jätteviktigt är det,, förebyggande är bra,,
Jag menade inte heller att det ska vara mer och hårdare tacklingar, mer att man absorberar dagens nivå på tacklingar mer med överkroppen så undre delen av kroppen skyddas..
Speciellt gäller det tjejer i 14-16 år, när deras löphastighet o vikt ökar, men att koordination och kroppskontaktteknik inte hänger med...

När jag studerar tjejer i denna ålder är jag förvånad att det inte sker ännu fler knäskador...

Mycket viktig fråga...

TureiYtterby 2012-09-07 13:07

ja i det har du helt rätt!
korsbands skador är ju en övertänjning i knäleden, detta är ju så viktigt redan i unga år att få med i uppbyggnadsträning, för helt klart är det en anatomisk skillnad
men som utvecklingen är i dag måste man beakta mycke mer korsbands skador
och hur svårt det är att efter op. komma tillbaka efter en sådan skada

Press har öst i mål i damallsvenskan och landslaget. FOTO: Anders Henrikson
FOTO: Anders Henrikson

Press fortsätter göra mål

Christen Press. Vid det här laget känner ni inte bara till hennes namn utan vet också vad den snabba måldrottningen kan prestera på fotbollsplanen. Redan under fjolåret såg vi gång på gång att hon visste vart målet stod och hur bollen skulle in i nätet när hon figurerade i Kopparbergs/Göteborg. Vi tog ett snack med Press efter matchen mot Sunnanå SK.

Omspel för Olympique Lyonnais?

Det började knaka i fogarna för Olympique Lyonnais redan för drygt en vecka sedan kan man nu med facit i hand konstatera efter finalförlusten i UEFA Women´s Champions League.

Sundsvalls DFF belönas med halv miljon

"Nacksta fotbotbollstjejer trygghet, självförtroende, samhörighet och stolthet" är ett projekt Sundsvalls DFF driver tillsammans med Nacksta fritidsgård med sådan framgång att Sundsvalls kommuns plan- och utvecklingstillskott har beviljat SDFF 500.000 kr.

Besvikna förlorare och en vinnare som varit med om det mesta

Journalisterna fick vänta länge, mycket länge på ett kylslaget Stamford Bridge efter gårdagens CL-final för att få tag på spelare i mixed zone. damfotboll.com pratade med Martina Müller, Laura Georges och Lara Dickenmann.

VfL Wolfsburg vinner Champions League 2013

Tyska mästarna VfL Wolfsburg vinner Champions League i första försöket efter sensationell 1:0 seger över Olympique Lyonnais. Målet gjordes på straff av Martina Müller.

Damfotbollens dag i Stockholm

På lördag är det Damfotbollens dag i Stockholm. I ett led att försöka lyfta damfotbollen kommer en rad olika evenemang men också otroligt många dam- och flickmatcher att spelas runt om i Stockholm.

Jitex vinner publikmatchen

Tyresö FF blir första gäst på Jitex nya hemmaplan Åby arena på lördagen. Det hamras och borras i dagarna fram tills dess för att allt ska hinna bli klart. Det nya konstgräset är i alla fall utrullat.

Franska favoriter i Champions League-finalen

Klubblagsfotbollens största match för året spelas torsdag kväll på Stamford Bridge. Passande nog är det två mästarlag som tagit sig till hela vägen till västra London - Olympique Lyonnais och VfL Wolfsburg.

Missar EM för korsband

Ännu en tänkt EM-spelare missar damlandskampen mellan Sverige och England i Ljungskile och därmed även EM-slutspelet på grund av avslitet främre korsband.

Hjohlmans julafton i Piteå

Surt för Piteå IF att förlora Norrlands-derbyt mot Umeå IK på straff i slutminuten när man var förtjänt av oavgjort och såg ut att kontrollera matchens slutskede. Nu blev det en kväll som nyligen till damlandslaget uttagna Jenny Hjohlman inte lär glömma. Hon gjorde alla Umeå IKs mål fram till segern med 3-2.

Vad händer med Sunnanå efter storförlusten?

På måndagskvällen inledde Sunnanå en ny träningsvecka mellan två allsvenska matcher. Bland löpsteg och bollövningar fanns en fråga framför andra: Hur tar man sig tillbaka efter Tyresös överkörning i helgen?

Damallsvenskor mot Frankrike

Åtta spelare från Damallsvenskan är uttagna i Finlands damlandslag som möter Frankrike i Valencienne den 1 juni.

Damallsvenskor mot Skottland

Fem spelare från Damallsvenskan är uttagna i Islands damlandslag som möter Skottland på hemmaplan den 1 juni.

De får damallsvenskt besök

I andra omgången i Svenska cupen för damer har lagen från Damallsvenskan och Elitettan lottats in. Det ger några från lägre serier intressanta hemmamatcher. Västerås BK 30 drog en av högvinsterna.

Samba på Söderstadion

Brasilien har tillkommit som en av Sveriges förberedelselandskamper inför EM. Det blir sambarytmer på Söderstadion i Stockholm den 19 juni.

Dubbla landskamper i Gävle

Både F19- och D23-landslagen spelar landskamper i Gävle den siste maj respektive den 2 juni mot USAs U20-landslag. F19 inleder den 31 maj kl 18.30 på Kastvallen.

Delad poäng mellan Sirius och Umeå Södra

I en stentuff fight med två ramstarka försvar tappade Sirius säsongens första poäng. Även nollan i kolumnen för baklängesmål raderades ut.

Första poängtappet för Sirius

Det blev gästande Umeå Södra som blev först med att ta en poäng mot serieledande IK Sirius när man på söndagen spelade 1-1.

Lotta Schelin prisad i Frankrike

Lotta Schelin fortsätter skörda framgångar i Lyon och Frankrike, under söndagskvällen prisades svenskan som franska damligans bästa spelare denna säsong. Detta efter att hon hjälpt Lyon till ytterligare ett ligaguld och en ny final i UEFA Womens Champions League.

Djurgården vann rättvist på Hovåsvallen

Det var upplagt för fest för hemmalaget. Fint väder (även om mörka moln hägrade i horisonten), årspremiär på naturgräset vid natursköna Hovåsvallen (just nere vid Hovås salta bad). Lägg därtill att den lokale supportern Hans ”ICA-Stig” Mosesson fanns på plats ihop med runt 150 andra entusiaster. Det var dock andra mörka moln som lade sig ovanför hemmalaget då spelet låste sig rejält och hemmalaget förlorade matchen mot Djurgården med 1-2 (1-1).
Nya skytteligaledaren Christen Press gör ett av sina fyra mål för dagen. FOTO: Anders Henrikson

Utklassning i Tyresö

Mästarna Tyresö hade svårt att göra mål - endast 10 mål i sex spelade matcher hittills. Mot bottenlaget Sunnanå SK fördubblade man målskörden - det blev utklassningssiffror 10-2 och ett ryck i tabellen.
Elin Rubensson testade som vänsterback men behöll sina offensiva ambitioner, här jagas hon av Johanna Andersson.

Ännu en derbystorseger för LdB FC Malmö

Det blev inget hett Skånederby när LdB FC Malmö och Vittsjö GIK drabbade samman på Malmö IP på söndagseftermiddagen. Efter fem minuter visade LdB FC fjolårets succélag i Damallsvenskan var skåpet ska stå. Matchen slutade 4-0 till hemmalaget som trots vinsten fick se Tyresö passera i tabellen på fler gjorda mål.

Drömfrispark gav Eskilstuna-seger

I går gjorde David Beckham sin sista fotbollsmatch. I dag hade han nog varit avundsjuk på Eskilstuna Uniteds Louise Quinn, som borta mot QBIK fick på en perfekt frispark från 20-25 meters håll. Bollen gick i en bana upp i högra krysset. Målet blev matchavgörande. United vann med 1-0 i Karlstad.

Även Jitex misslyckades i Mallbacken

Fotboll är inte alltid logiskt. Fråga Jitex. Borta mot Mallbacken blev det förlust med 1–0 trots 10–1 i avslut på mål. Linda Wallin agerade matchvinnare och kunde därmed göra mål för tredje matchen i rad hemma på Strandvallen.

AIK tappade poäng mot Kvarnsveden

En liten publikskara, endast 79 personer, hade mött upp för en förväntad toppmatch i Elitettan mellan AIK och Kvarnsvedens IK idag. En gissning är att ett annat TV-sänt evenemang gällande vintersport drog publik istället. De som trots allt kom till Skytteholms IP fick se en mycket intensiv och spännande match mellan två försvarsstarka lag. Slutresultatet skrevs till 0-0.