Sirius-defilering till kvalet

IK Sirius tog den poäng som behövdes för att definitivt vara klart för kval till Allsvenskan. Det blir svårare för Rågsved att klara en plats i Damettan eftersom Sirius vann med hela 7-1. Det tog 20 minuter sen tryckte Jenny Jansson in viktiga 1-0 på hörna, ett förlösande mål som blev starten på Sirius defilering till allsvenskt kval.

Norrettan-nykomlingen som inför säsongen talade om målsättningen att vara bland de sex bästa och således spela i nästa års Damettan har överraskat många och kan nu gå in i kvalspelet utan press.

Visserligen inledde Rågsved dagens match med att redan i tredje minuten pricka ribbans överkant och då var det nog många som undrade om Sirius nerver skulle hålla för att ta den enda poäng som krävdes av laget. Men efter Janssons 1-0 var det ingen i hemmalaget som behövde tvivla, mål nummer ett följdes av nummer två också det ett hörnmål. Denna gång var det mittbacken Sarah Elnicky som med pannan hittade nät. Fanny Andersson vann tio minuter senare en nickduell på mittplan som gav henne öppen gata ner till sidlinjen till höger om Rågsvedsmålet, Andersson fann med en enkel passning snett bakåt Marija Banusic som säkert lade bollen i mål. Det fortsatte vara inläggen som gav resultat för Sirius del, Rågsved stack emellan med några avslut men det var inget som kunde hota Uppsala-laget denna eftermiddag. 4-0 kom efter ännu en framspelning av Fanny Andersson vars inlägg hittade pannan på mittbacken Sarah Elnicky som nickade in sitt andra mål och därmed blev först med att göra två mål på Studenternas denna eftermiddag.

Efter paus slappnar Sirius av lite väl och Rågsveds Lisa Arnell passar på att göra 4-1. Efter reduceringsmålet kliver Jenny Jansson åter in i handlingarna, hon kommer först på en djupledsboll och dribblar vackert bort Katarina Wicksell i Rågsveds-målet och slår bollen i öppet mål också hon tvåmålsskytt. Caroline Lundberg byts in i den 78 matchminuten gör tre minuter senare sitt första mål, 6-1. Lundberg gör sedan avslutande 7-1 på Jenny Jansson manér när hon efter att ha fått bollen framgrävd och passad av Marija Banusic ensam kan passa på att bjuda publiken på en fin tvåfotsdribbling och sedan ett enkelt avslut i öppet mål.

Slutsignalen innebär att Rågsved får fortsätta kämpa om sjundeplatsen i tabellen i nuläget har laget lika många poäng som åttonde placerade Västerås BK30. Sirius får vänta ytterligare en omgång på vilket kvalmotståndet blir, men den väntan är det nog ingen i Siriusl-ägret som beklagar.

Text: Agnes Ljunggren

Taggar: ,

Startelvan mot Brasilien redo

På onsdagen spelar Sverige sin näst sista träningsmatch innan EM mot Brasilien på Söderstadion. En match som förbundskapten Pia Sundhage gärna ser att Sverige vinner.

Englands EM-trupp uttagen

Förbundskapten Hope Powell har nu bestämt sig för vilka 23 spelare som blir Englands EM-trupp och överraskar på några punkter.

Sex faller ur Tysklands EM-trupp

Babett Peter är den senast skadade av Tysklands landslagsspelare. På torsdagen ska förbundskapten Silvia Neid presentera truppen som ska resa till Sverige/Kalmar.

England uppåt väggen i Linköping

Med mindre än en månad kvar tills UEFA Dam-EM 2013 sparkas igång har ett antal EM-spelare dykt upp lite varstans i Linköping.
Landslaget tränar på Söderstadion (Foto: Rainer Fussgänger)

Landslaget tränade utan flera nyckelspelare

Landslaget samlades i lördags för förberedelser inför onsdagens träningslandskamp mot Brasilien. Idag, söndag, fick spelarna äntra Söderstadions gräsmatta för två träningspass. Nyckelspelarna Lotta Schelin, Charlotte Rohlin och Caroline Seger saknades men damfotboll.com fanns på plats under dagens första trädning och passade då på att prata med chefen för anfallsspelet i det blågula lägret – Lilie Persson.

Hjärtligt prinsbesök hos EM-volontärer

Under lördagen samlades över 100 volontärer i Solnahallen för en informations- och utbildningsträff inför sommarens UEFA Dam-EM 2013. Under dagen genomförde Hjärt-lungfonden en utbildning i hjärt-lungräddning som besöktes av ingen mindre än H.K.H Prins Daniel, som både är beskyddare av UEFA Dam-EM 2013 och hedersledamot i Hjärt-lungfondens styrelse
Angelika Johansson (Hammarby) nickar i stolpen (Foto: Anders Henrikson)

Derby utan mål

Matchen mellan Djurgården och Hammarby slutade 0:0 och just nu är det Uppsala och Eskilstuna som har kommit ett litet steg närmare Damallsvenskan medan Stockholm och Solna jagar topplatserna. Hammarby har inte vunnit ett enda av tre derbyn och endast tagit två av nio möjliga poäng.

Stolpe in för QBIK mot Kvarnsveden

Ett misslyckat inlägg eller ett skottförsök, kalla det vad ni vill men skottet från Mia Skoglund i början på den andra halvleken blev avgörande i QBIKs möte hemma mot Kvarnsveden. Dessutom var det första seriematchen för säsongen där QBIK höll nollan
Felicia Castro rundar LB 07:s målvakt Josephine Frigge och gör matchens enda mål.FOTO: Fredrik Hasselgren.

Här förlänger Felicia Öster-sviten

Om det inte varit för den olyckliga inledningen i Elitettans båda första omgångar med två förluster hade Öster på allvar varit med i tätstriden. 1-0 på bortaplan mot Limhamn Bunkeflo på lördagen var Östers sjätte förlustfria match i rad.

Tennissiffror för Eskilstuna United

Eskilstuna United kammade hem en övertygande storseger i mötet mot IFK Kalmar och vann med 6-1 (3-1).

Skön seger för Hovås Billdal

Det var ett taggat hemmalag som tog emot Älta IF på en solig Hovåsvall. Matchen slutade också med soliga leenden för hemmalaget som vann med 2-0

Birger Jacobsson har bara ögon för försvar

Ni följer väl med i EM-nedräkningen? 25 dagar återstår tills Sverige spelar premiärmatch på Gamla Ullevi mot Danmark,i 16 av de dagarna är landslaget samlat och förbereder sig. Assisterande förbundskapten Birger Jacobsson har sin del av upptaktsansvaret i försvarsspelet.

Umeåseger i Sundsvall

Fredagens tuffa och jämna match på Norrporten Arena i Sundsvall mellan Sundsvall och Umeå Södra i Elitettan slutade med bortaseger 2–0 (2–0). Jonna Persson och Lisa Lantz blev målskyttar.
Marcelo Fernandez (Foto: Rainer Fussgänger)

Hammarby bär favoritskapet i derbyt

I morgon (lördag) är det dags för en Stockholms klassiker: Djurgården tar emot Hammarby på Kristinebergs IP. . Nästan alltid när dessa lag mötts på senare år har Djurgården varit en given favorit. Så är det nog knappast i dag då Hammarby kommer som en av aspiranterna till en plats i Damallsvenskan 2014. . Vi har pratat med Djurgårdens tränare Marcelo Fernandez.

D23-landslaget till England

Den 23:e och 29 juni spelar Sveriges D23-landslag en triangelturnering i England.

Komfortabel seger för Sirius Dam

Det har talats om tåg som stannat, om måltorka och andra bekymmer. I kväll visade Sirius Dam med all önskvärd tydlighet att det inte finns någon täckning för sådant när de slog tillbaka AIK med 3 – 0 på ett imponerande sätt.

Sirius och AIK sade NEJ till orättvisor

Före dagens match mellan Sirius Dam och AIK blåstes igång genomfördes en manifestation mot orättvisor mot utsatta människor. Sirius Fotboll, Rädda Barnen och flera frivilligorganisationer i Uppsala med engagemang i barns villkor visade tillsammans med AIK, publik och andra på arenan rött kort och sade NEJ till mobbning, våld, människohandel och barnfattigdom.

EM-truppen klar för Norge

Nästa land att släppa namnen på de 23 spelare som bildar EM-trupp är Norge. I valet tvingades förbundskapten Even Pellerud utelämna två forwards.

Damallsvensk klassiker drar sig ur

Efter inledande åtta raka förluster i div 1 Södra Svealand drar Gideonsbergs IF sitt lag ut serien. Västeråsföreningen hade sin glanstid på 90-talet när hälften av A-laget spelade i damlandslaget och flera av de yngre i flicklandslag.

Enkel seger och fortsatt fyra i tabellen för KGFC

Kopparbergs/Göteborg FC hade inga större problem att slå tillbaka gästande Malbacken på Valhalla IP med klara 5-1 efter 2-0 i halvtid. Även om Mallbacken spjärnade emot bra i inledningen av matchen blev det för tufft för gästerna när Marie Hammarström gjorde 1-0 efter 24 minuter och sedan var det inget snack om vilket lag som var starkast. - Jag tycker att vi började matchen dåligt de första 20 minuterna, menade KGFCs tränare Torbjörn Nilsson efter matchen. Men efter vårt 1-0 så tycker jag att det rullade på bättre.

Vittsjös andra halvlek fällde Jitex

Vittsjö GIK tog emot Jitex BK hemma inför 574 åskådare. Publiken fick se hemmalaget dominera andra halvlek fullständigt och välförtjänt vinna med 2-1. Planens gigant var Elin Nilsen som låg bakom de flesta av Vittsjös målchanser.

Mittags målminuter räddade LdB FC och fortsatt spänning

Spänningen kvarstår i Damallsvenskan över sommaruppehållet, men efter två Marta-mål inom loppet av matchens första kvart i Malmö såg vägen till guldet rak ut för Tyresö. Tre minuter före och två minuter efter halvtidsvilan kvitterade Anja Mittag för LdB FC Malmö till 2-2 som blev slutresultat
Caroline Seger och Lisa Dahlkvist i samarbete för Tyresö.

...menTyresö FF behåller avståndet i toppen

Oavgjort, 2-2 mellan LdB FC Malmö och Tyresö FF gör det svårt att kora en riktig vinnare - både för kvällen och för det som kommer i Damallsvenskans andra halva. LdB FC Malmö gjorde snygg "comeback" efter två baklängesmål men Tyresö är fortsatt obesegrat och anför serien.
Anja Mittag på frammarsch med bevakning från Line Röddik Hansen.

Anja Mittags revansch

När Tyresö FF senast gästade Malmö IP, sista omgången förra året bommade Anja Mittag en straff och satt länge kvar på gräset när guldet gick LdB Malmö ur händerna. I seriefinalen som avslutade vårsäsongen slog hon till dubbelt och rätade på ryggen rejält efteråt.

Rohlin segermålade för Linköping

- Det blev mera kamp än skönspel när planen ser ut som den gör, konstaterade Charlotte Rohlin efter Linköpings FCs 1-0-seger över Umeå IK. Det var hon som i mängden av spelare som fanns kvar framför mål efter en hörna tidigt i andra halvlek hittade luckan bakom Caroline Jönsson.