- 19 juni -
Landskamper damer
Sverige - Brasilien 1-1
Finland - Schweiz 2-2
Slovakien - Wales 1-1
Tyskland - Kanada 1-0
Serbien - Rumänien 3-2
Elitettan
Sundsvalls DFF - Djurgården 0-1
Hammarby - Sirius 1-1
- 18 juni -
Landskamp damer
De 1.265 som befolkade damlandlagets nationalarena Gamla Ullevi hade inte mycket att glädja sig åt första halvlek. Sveriges damlandslag spelade lamt, långsamt och med dålig precision.
Genomgående i årets landskamper har varit framför allt det defensiva agerandet på fasta situationer. Det har nötts på träningar men typiskt nog tog Holland ledningen efter en hörna. Bollen gick ut till Sylvia Smitt som lyfte in den till omarkerade Anouk Hoogendijk. Nicken var stenhård och Hedvig Lindahl i målet kan inte lastas för det. Det hände efter 35 minuter.
Det var chansfattigt åt båda håll. Sveriges enda men riktigt bra målchans hade Lotta Schelin men Angela Christ i Holland mål räddade. Hon hade betydligt mindre att göra än Sarivan Veenendaal som stod i andra.
Sverige bytte endast utespelare i andra halvlek.
Man har sett grövre förseelser som passerat i straffområdet än när Anouk Hoogendijk fällde Caroline Seger. Lotta Schelin omvandlade straffen till 1-1 efter bara 6 minuter in på andra halvlek. Målet gav energi åt laget och det började hända litet mer. Kosovare Asllani klev fram och hade ett bra avslut på Sofia Jakobssons inlägg, Sarivan Veenendaal räddade både den gången och när "Kosse" fick en ny chans på Caroline Segers djupledspass.
Tredje gången gillt blev det 2-1 efter att Lotta Schelin också hjälpt till att dra isär Hollands backlinje och "Kosse" fick en meters försprång mot jagande Daphne Koster.
Hollands Manon Melis hade bara ett riktigt genombrott men då hann Sara Thunebro upp och bröt.
Sverige bytte innerbackpar i mitten av andra halvlek. Linda Sembrandt och Emma Berglund fick lämna plats åt det äldre Stina Segerström - Sara Larsson, de som missade OS och fick göra come-back i Thomas Dennerbys avskedsmatch.
Avskeds- eller avvecklingsmatch? Landskampen kändes på förhand onödig med tanke på vad som komma skall med Pia Sundhage som ska ta ut sitt landslag. Var det kanske därför det kom det minsta antalet åskådare sedan Gamla Ullevi blev damlandslagets nationalarena.
Nu är vi i stort sett klara med det nya utseendet på damfotboll.com. En del nya funktionaliteter har tillkommit på sidan och allt sammantaget hoppas vi ska kännas som ett lyft för er läsare. Här vill vi passa på att tacka samtliga som har varit med och bidragit till den summa pengar som samlades in via CrowdFundingprojektet.
- 19 juni -
Landskamper damer
Sverige - Brasilien 1-1
Finland - Schweiz 2-2
Slovakien - Wales 1-1
Tyskland - Kanada 1-0
Serbien - Rumänien 3-2
Elitettan
Sundsvalls DFF - Djurgården 0-1
Hammarby - Sirius 1-1
- 18 juni -
Landskamp damer
@Anneli1971 @TV4Sport Det fanns inga TV4-kameror på plats, däremot sändarens kommentatorer Kristiansson & Swedberg. SVT var närvarande
@LindaWIjkstrom @vindsrummet Så ser vi på Trafikpoliserna istället, men det är väl ingen live-sändning från E4:an? Tråkigt.
@vindsrummet Tv-matchen Tyresö FF - Kristianstads Dff har försvunnit ur tablån utan hänvisning -nån som vet mer?
RT @hedvig_lindahl: Sverige - Brasilien, ons 19/6, Söderstadion, Sthlm, 17.45. @Cseger9 och Marta kommer. Du då? #twittboll http://t.co/02c…
Copyright © 2013 Damfotboll.com




















en bra analys av matchen! jag satt där och tyckte nog det va väldigt tamt, men ok som du säger i andra.
nog va det roligt för thomas att få lämna över med vinst
nu ser vi med spänning fram mot nästa med Pia
Läget för svensk damfotboll är ju inte helt muntert. Landslaget spelar sämre för varje match jag ser dom, samtidigt som intresset och åskådarantalen konstant minskar både för landslaget och klubblagen (där även ekonomin är körd i botten). Behovet av en nytändning är oerhört, och skiftet av förbundskapten kommer lägligt. Inom media verkar man smått besatta av Pia Sundhages inträde (framgång i USA brukar skapa sådant), och även om jag har svårt att se att hon skulle innebära någon större skillnad i spelkvalité så verkar hon innebära större utrymme i media och förhoppningsvis därmed ett större intresse från allmänheten. Det ska bli spännande att följa landslagets utveckling fram emot EM.
"Höll inte nollan- duger inte."
Tycker att det är på sin plats att tacka Thomas för ett seriöst försök att säkerställa svensk damfotboll på högsta nivå och för ett i alla lägen mycket positivt bemötande och trevlig sätt.
Tror personligen att kanske Thomas varit lite för snäll i vissa lägen, speciellt i sina kontakter med förbundet och U-23 samt U-21 coacherna.
Bara en misstanke men kanske en liten tanke för Pia att fundera på.
Man kan knappast beskylla Thomas för dålig kunskap, däremot tror jag som Evelina påpekar att svensk damfotboll behöver mer publicitet samt åskådare.
Då duger det inte att rekrytera tränare utan rätt kompetens till allsvenska lag som vissa föreningar gjort. Respektlöst mot spelare som supporters och kanske dags att påminna om arbetsgivarens ansvar för sina anställda/spelare?
Tror att Pia kommer att ta över stafett pinnen på ett utomordentligt bra sätt, men om inte fler klubbar har "bättre på fötterna" i sina organisationer lär hon inte kunna trolla bättre än Thomas!
Ja det här blev ju ingen klang och jubel avslutning, att vinna med uddamålet och på en rekordbillig straff (seriöst, kom igen nu domar'n) mot en B-nation som Holland är ju inte något som får mig att hetsa upp mi direkt.
Annars håller jag med PM vad gäller det faktum att Dennerby kanske varit för 'mjuk' både vad gäller kontakterna med förbund/U-lags coacherna och även spelarna i Damlandslaget. Det känns som att kraven på spelarna ofta varit låga, det är åtminstonne vad jag som utomstående uppfattat det som, och där hoppas och tror jag Pia kan göra en stor skillnad.
Jag tror precis som Evelina att Pia som förbundskapten kommer innebära ett stort medialt intresse vilket kommer öka även intresset från 'allmänheten'. Jag tror däremot inte att vi ska räkna med några jätteskillnader i Damlandslagets prestationer då vi nog inte är bättre än vad resultaten visar.
PM har också helt rätt när det gäller snedrekryteringar av tränare i vissa damallsvenska lag och jag misstänker att mitt eget favoritlag ska räknas till den skaran med de senaste årens tränarkarusell. Det är om inte respektlöst mot spelare/supporters så åtminstonne väldigt klantigt/amatörmässigt och sprider en dålig vibb kring föreningarna som helhet.