Maja Krantz nysatsar i England

Efter åtta år i Linköpings FC tackade Maja Krantz för sig i höstas och lade skorna på hyllan. Där blev de inte kvar länge för nu har den rutinerade backen skrivit på för engelska ligaklubben Notts County.
Maja Krantz satsar på nytt i England och Notts County. Foto: Bildbyrån

Manager Rick Passmoor framhåller Majas rutin när nyheten bekräftas på klubbens hemsida.
Maja själv kommenterar:
- Jag ser verkligen fram emot den här nya utmaningen. Efter många år i Damallsvenskan var detta precis vad jag såg fram emot. Jag flyttar till Nottingham med en önskan att utvecklas som spelare men också för att bidraga till vad klubbens målsättningar. Jag har fått ett mycket gott intryck så här långt.

Maja Krantz är 28 år och vann SM-guld med Linköpings FC 2009 och har fyra gånger varit med när LFC vunnit Svenska cupen.

Notts County slutade femma i förra säsongens WSL som består av åtta lag.