Kina till kvartsfinal

Kamerun-spelarna får packa för hemresa och Gaelle Enganamouit för Eskilstuna efter 0-1-förlusten mot Kina, som går vidare till kvartsfinal efter matchen i Edmonton.

Eskilstuna United-spelaren Enganamouit hade några riktigt bra kvitteringschanser, bland annat en nick i ribban.

En hörna efter 12 minuter var upphov till Kinas segermål av Shanshan Wang.
Kina möter vinnaren mellan USA och Colombia i kvartsfinal.

Martin 2015-06-21 20:18

Hoppas Damlandslaget ser på den här matchen och ser hur långt man kan komma med solid organisation och bra passningsspel (Kina) eller entusiasm och individuell skicklighet (Kamerun). Just dessa fyra egenskaper var något jag saknade hos vårat svenska Damlandslag som bara såg trött och oskickligt ut.

Kina har dessutom ett väldigt ungt lag som kommer vara som bäst till Frankrike 2019 där de blir en medaljutmanare, något det ska extremt mycket till om vi ska vara.