Linköpings FC tappar försvarsklippa
Publicerad 19 november 2010, 15:05
En av de absolut jämnaste och bästa spelare den gångna säsongen lämnar Linköpngs FC . Faith Ikidi kommer efter tre år i LFC att spela för Piteå IF som gör come-back i Damallsvenskan.
Vidare återkommer Jennifer Nobis till Piteå. Hon spelade 2009 i PIF. Jenniers satsning på spel i WPS-ligan med Boston Breakers tog ett abrupt slut i början av februari när ett korsband i knäet slets av. Återhämtningen efter operationen gick snabbt men i samråd med sin tränare beslöts att det var bättre för Jennifer att inte satsa på spel i proffsligan i år utan återvända till Sverige där hon spelade för Kvarnsveden i år. Jennifer har även spelat i Umeå Södra.































Vi har njutit av Faith i tre säsonger och det är bara att gratta Piteå men jag tror hon passar bäst i blått
Är det helt slut på pengar i LFC eller varför denna spelarflykt?
Först och främst måste jag som LFC-supporter tacka Ikidi för att ha underhållit oss under flera säsonger och samtidigt gratulera Piteå till en kanonvärvning.
Vad gäller D.N.:s fråga så är det efter vad jag förstått så att LFC:s sponsorsintäkter minskat, eller i varje fall inte ökat tillräckligt snabbt för att man ska kunna satsa allt för mycket på dyra spelarimporter. Enligt Mäki så hade Ikidi redan i tidigare kontrakt en 'bra' lön, och LFC ska endå ha varit beredda att gå upp ytterliggare för att behålla henne.
Med det sagt så är ingen oersättlig och jag ser hellre att LFC tappar en försvarsspelare OM det istället innebär att man kan lägga de slantarna på en riktigt målfarlig anfallare. Det var inte försvarsspelet som var problemet den senaste säsongen och man har fortfarande en bra mittbackspar i Rohlin / Holstad Berge.