-Vi har kört hårt och det har varit fotboll från morgon till kväll. En tuff och intesiv tid och nu är det skönt med lite vila och ledighet, säger Pia till damfotboll.com.
Vad har ni fokuserat på under träningslägret?
-Det är en svår balansgång att förändra spelet. Man kan inte göra för lite för då märks det inte och inte för stora förändringar på en gång för då kan det bli fel.
Under 4-nationsturneringen i Kina och under träningslägret på hemmaplan har vi börjat processen med en förändring i anfallsspelet som har varit enkelspårigt tidigare. Nu försöker vi involvera mittfältet mer än tidigare. USA har alltid varit duktiga på att vara övertaliga i defensiven men vi måste även här börja förlita oss på vår egen förmåga att klara att spela en mot en på så sätt frigör vi spelare i offensiven. Något som kommer att innebära en stor skillnad.
Den 5 mars börjar Algarve Cup och USA har Italien, Kina och Norge i sin grupp.
Vad har ni för förväntningar inför Algarve Cup?
-Finnessen med Algarve Cup är att man alltid får bra motstånd i matcherna. Det är väl bara i de stora mästerskapen som så många bra lag är samlade samtidigt. Algarve är en viktig turnering där vi kan prova en del inför nästa stora viktiga utmaning, OS-kvalet i april, som vi spelar i Mexiko, säger Pia.














































