Vid förra mötet lagen emellan vann QBIK med 2-1. Idag lyckades de dock inte lika bra.
– I första halvlek hade vi ett hyfsat spel, men i andra blev vi snarare åskådare till situationerna, fastslog gästande tränare Janne Svensson.
Redan i åttonde matchminuten gav Jennifer Meier Karlstadlaget ledningen genom matchens första hörna. Gästerna backade sedan tillbaka något samtidigt som AIK satte stor press framåt. En press som resulterade i en kvittering i matchens 25:e minut genom Sofia Simonsson. Resten av första halvlek hade hemmalaget spelet och fick flera målchanser, dock utan avslut. Samtidigt tog QBIK:s Meier tillvara på sin chans när hon kom fri i straffområdet. 1-2 till värmlänningarna i 37:e minuten.
Andra halvlek bjöd på mera AIK och i 54:e minuten lyckades truppens yngsta spelare, Danielle Wallander, kvittera matchen på ett inlägg av Lina Hedkvist. Hedkvist var även inblandad i matchens avgörande mål, då hennes hörna nådde Camilla Ulander-Nilsson i 60:e minuten. 3-2 till hemmalaget och för solnalaget väntar nu kvartsfinal.
AIK:s mittfältare Anna Lundin förklarar lagets, för säsongen ovanliga, målrikedom med att man idag har en starkare vilja framåt.
– Vi har tränat på avslut och att lägga många bollar bakom motståndarens backlinje. Idag öste vi spelare framåt och vågade chansa.
Jörgen Zetterström, AIK:s tränare, uttrycker att han är nöjd över resultatet men samtidigt kritisk till antalet matcher som planeras per vecka. Det är av just den anledningen som startelvan ser aningen annorlunda ut men ”Zeta” menar att det är flera spelare som imponerar i dagens möte.
Text: Yohanna Lööf