Han var tränare för Älvsjö AIK i tre år 2000-2002 med två tredje- och en fjärdeplats som facit, flyttade därefter till Malmö FF där han upprepade två tredjeplatser och avslutade med en andraplats.
Sedan tog Anders det ovanliga steget för en damtränare till att bli assisterande tränare i Malmö FFs allsvenska herrlag under Sören Åkeby som han hade samarbetat med tidigare i Stockholms-fotbollen.
Nu är Anders alltså tillbaka i hembygden. Under tiden har det Älvsjö AIK han lämnade slagits samma med Djurgården som han nu blir tränare för kommande säsong.
– Tre spelare finns kvar där sedan Älvsjö-tiden, Victoria Svensson, Ann-Marie Norlin och Sara Thunebro. Jag har även hunnit se Jane Törnqvist på vår träning, berättar Anders.
Det är alltså mycket som inte är sig likt.
– Framför allt finner jag att organisationen bakom laget är mycket proffsigare än när jag lämnade Älvsjö. Spelarna har fått det bättre så att vi kan träna mer.
Nu har du ett par år sett damfotbollen från sidan, har spelet ändrats till det bättre eller till det sämre. I samband med VM hade du någon kritisk kommentar i en intervju?
– Den handlade inte direkt om damfotboll men ämnet berördes och vad jag sade fick för stora proportioner. Jag hade ett intryck av att spelarna inte är fysiskt lika starka som när jag hade Älvsjö och Malmö, men det är alltså bara mitt intryck och kan säkert motbevisas i testprotkoll.
Det tyder på att du kommer att se till att Djurgårdens spelare kommer att bli ännu starkare nästa år?
– Jag ska inte förringa min företrädares insats. Djurgården är ett bra lag. Dock tycker jag att de lag jag sett i Damallsvenskan den här säsongen inte har varit tillräckligt löpstarka. Där finns marginal att förbättra. Jag misstänker att en del tjejer inte skött sin individuella träning tillräckligt bra trots att de har fått mera tid.
Anders pekar på att det är lika viktigt att tränarna får mera arbetstid – helst heltidstjänster.
– Vi ska köra fyra förmiddagsträningar i veckan i Djurgården och då blir det bara bollpass. Styrketräning får spelarna sköta på annan tid. 75 procent har möjlighet att träna på morgnar. I Älvsjö tränade vi klockan sju på morgonen så att de skulle hinna till sina jobb. Fråga Anna Pohjanen och Malin Andersson.
Är det något du tar med dig som assisterande tränare i Malmö FFs herrlag till Djurgårdens damlag?
– Ja, även om vi hade det jobbigt stundtals med fokus från 20.000 på läktarna så har jag många positiva upplevelser från de åren. Så där våldsamt stor skillnad är det inte att ha hand om elitlag på herr- eller damsidan. En sak som var ny för mig var matchgenomgångarna. Där jobbade Sören Åkeby min kollega Alf Westberg och jag tillsammans. I Älvsjö och MFF Dam skötte jag sådant ensam. Jag lärde mig även en del taktiska saker som jag inte kände till och sammantaget är det erfarenheter som berikat mitt kunnande som tränare, säger Anders Johansson.