– Till Algarve Cup i mars vill jag kunna vara med på plan igen.
I slutet av juli skadade ”Carre” korsbandet i ena knäet under träning. En närmast given plats i OS-landslaget gick upp i rök på några sekunder.
Hon tvingades till operation. Rehabträningen sköter ”Carre” hos sin tidigare lagkamrat Malin Lundgren, som är sjukgymnast.
– Dit går jag varannan dag. I stort sett har jag klarat mig utan bakslag, berättar ”Carre”.
Hon har massor av energi som lagts på andra saker.
– Jag var i september i Sydafrika som ambassadör för Star School-programmet som LdB FC är delaktig i. Star School syftar till att inspirera och gjuta hopp och framtidstro bland skolelever. Initialt ska det sätts igång i ett utbildningsprogram för ledare. De får nödvändig utrustning och tillgång till planer. Längre fram kommer vi att erbjuda de bästa lagen att resa till Sverige för utbildning och spel. Genom fotbollen får tjejerna en chans att bli sedda. Det är viktigt i ett land där kvinnorna ofta får stå tillbaka, säger Caroline Jönsson.
För en månad sedan besökte hon två f d lagkamrater i USA Corinne Briers och Denise Reddy.
Har det inte varit långsamt och tråkigt att vara utan fotboll så här länge?
– Jo, men å andra sidan är jag ganska lättroad, skrattar ”Carre”.
Hon ser fram emot Algarve Cup.
– Jag hoppas komma med, om inte spela matcher så för att kunna träna för fullt igen. Givetvis siktar jag på OS i Kina.
Vad förväntar du dig mer av det nya året?
– Att det blir ett lyckat för både LdB FC och damlandslaget, samt för egen del att jag får hålla mig frisk.