Silvia har föreslagit att den krymps från 12 till åtta lag för att få jämnare matcher.
– En minskning kan inte tjäna som mål. Givetvis vill vi göra Bundesliga attraktivare, men i det sammanhanget gäller det för varje klubb att göra sig mera attraktiv, framhöll Theo Zwanziger på fredagen vid en pressträff rapporterar damfotboll.com´s Tysklands-korrespondent från 49:e våningen i Kommerzbanks huvudkontor i Frankfurt am Main.
DFB-presidenten vill att klubbarna i damernas Bundesliga ska bli proffsigare.
– Arrangemangen kring matcherna måste bli mer lockande för publiken. Det är tre år fram till VM här i Tyskland och jag tycker redan vi är ett stycke på väg. Efter 2011 behöves en högattraktiv Bundesliga och då ska damfotbollen vara självförsörjande.
Han ser FFC Frankfurt som ett föredöme.
FFCs manager Siegfried Dietrich berättade att senast 2009-2010 ska klubbens spelare vara halvproffs. Med en budget på 1,3 miljoner euro ska det vara möjligt och med ett kommande sponsoravtal till 2012 ska man skriva budgeten i ett sjusiffrigt belopp.