Det hade bara gått ett par minuter av andra halvlek mot Linköpings FC och AIK hade ledningen med 1-0 efter ett kanonskott ifrån Louise Fors.
På fråga om hon gjort något vackrare i sin karriär svarade Frida?
-Inte som jag minns. Som back gör man inte många mål men något härligare och fräckare än det här hade jag nog kommit ihåg skrattar Frida.
TV:s expertkommentator En Perlskog snackade mycket och kunnigt. Men kunskapskluckor uppdagades då han berättade att AIK-tränaren Benny Persson nämnt Frida som en spelare som kommit från ingenstans till AIK och utvecklats till en klasspelare.
En kommentar som verkar vara helt tagen ur luften eller så vet herrarna alldelels för lite om Frida som spelat i flera år i såväl Kopparberg/Göteborg och Jitex. Lägg till ett 20-tal U-21 landskamper så kommer man knappast ifrån ingenstans om nu inte Donsö, utanför Göteborg, skulle ligga där.
Bild: anders-h.nu