Ylva har ju spelat för Åtvidaberg en gång i tiden. Hon var en bra och brytsäker back. Numera är det andra frågor som hon slåss för.
Från en som stod vid sidan om Ylva under finalen måste jag säga att inlevelsen var det inget fel på. Du var engagerad i finalmatchen mellan Dalarna och Västergötland som var en spännande match eller hur Ylva?
-Javisst var jag det, fattas annat när det bjöds på så spännande fotboll.
Du och Annika Örn (Pia Sundhages syster) skulle ta ut bästa spelare, en baggis eller?
-Nej det var inte helt lätt att göra det. Men ju längre matchen led stod det klart med vilka spelare vi två ville ha med. Det fanns ju fler i juryn som också skulle säga sitt. Det blev Dalarnas Lisa Eljans och Västergötlands Josefine Alfsson vilket kändes helt rätt.
Vad tycker du om utvecklingen av Cup Kommunal?
-Det blir bättre för varje år både sportsligt och organisatoriskt. För oss på Kommunal känns det viktigt att engagera oss i tjejfotbollen. Det finns en glädje i att se dessa unga tjejer få utmana varandra och utvecklas, Men du va tufft det har blivit!
Ylva har helt rätt, det smällde på ganska bra i finalen. På lördagen såg Småland och Västerbotten i B-slutspelet och där dröjde det till den 39:e minuten innan domaren blåste en frispark. Så oftast är det ganska snällt på den här nivån och att det hettar till i en final är förståeligt.
Text: Anette Börjesson