Norges försvar gjorde inte ett enda misstag på hela matchen. Kinas gjorde ett grovt. Det räckte. Högerback Han Wang tappade kontrollen på Isabell Herlovsen, hon kom förbi på Lene Larsen Kaurins crossboll och gjorde målet efter 32 minuter.
Fram till dess var Yan Bis skott som målvakt Bente Nordby räddade matchens bästa målchans och Kina hade visst grepp om matchen.
Norge spelade 4-3-3 men satte defensiven i högsätet efter ledningsmålet. Det var stensäkert med Ane Stangeland och Camilla Huse som de styrande.
Framför agerade Ingvild Stensland som fångade in bollarna när de kinesiska passningarna hamnade aningen fel. Ingvild hade matchens bästa skott i andra halvlek när Kinas målvakt fick fingertopparna på det högaskottet som tog i ribban tätt invid krysset. Det hade förtjänat att bli segermål. Nu blev det istället en försvarsmiss.
Solveig Gulbrandsen lämnade matchen sent. Hon är utan tvekan en av Norges viktigaste spelare. Kinas förbundskapten Marika Domanski Lyfors hade vidtagit mått och steg för att begränsa Solveigs dirigentroll. Men den här matchen blev det norska försvarets.
Kina envisades att få till avslut rakt framifrån och det skulle till mer tur än skicklighet att hitta en lucka så tätt som norskorna täckte. Ingen risk att motståndarna skulle dra i sär genom att försöka komma runt på kanterna. Norskorna kunde dessutom backa ner till straffområdeslinjen. Kinesiskorna spelade aldrig bollen över backlinjen för att själva komma rättvända i fart. Det var konsekvent – men misslyckat.
Norge får möta Tyskland i semifinal – fördel Tyskland.