Första halvlek var jämn. Båda lagen hade många bra chanser, men Japan fick den bästa, genom en straff. Men Veronika Svensson i Gideonsbergs mål räddade efter en felträff av japanskan.
Japanskorna hade det mest bollinnehavet, med högt passningstempo och fin teknik. Men Gideonsberg lyckades försvara sig bra och i halvlek var resultatet 0-0.
Till andra halvlek gjorde Gideonsberg sex byten, då många yngre och nya tjejer fick chansen och Japan ställde upp med en helt ny elva. Matchbilden ändrades då till Japans fördel. Gideonsberg spelade med lågt försvarsspel och Japan drog upp tempot ytterligare en nivå. Efter ett fint solonumer på Japans högerkant spräcktes nollan med ett distinkt skott vid vänstra stolproten. Spelet fortsatte ägas av Japan och det var spel på en planhalva. Efter ytterligare 10 minuter kom 0-2-målet efter en felbedömning på Gideonsbergs vänsterkant. Det resulterade i ett fint nickmål.
Matchen slutade 0-2 men Gideonsberg jobbade och slet in i det sista och gav japanskorna en match.
Emma Westholm var en av kämparna i Gideonsberg som var en av de bättre på planen samt Veronika Svensson som försvarade målet.
Efter matchen hade Japan önskemål om en straffläggning som träning. Gideonsberg satte då 4 av sina 5 straffar medan Japan satte 3.
Text: Jennifer Forsman