Damfotboll.com fick en pratstund med henne innan hon direkt efter slutsignalen återvände till Kina och gled undan både svensk och dansk medieuppvaktning.
Fick du klarhet hur ni ska spela emot Danmark som ni möter i öppningsmatchen den 12 september i Wuhan?
-Tja, skrattar Marika, vi har väl ganska klart för oss hur Danmark spelar men det är alltid bra att få se med egna ögon hur bra spelarna och spelet är nu när det närmar sig VM.
Hur bra är dina spelare i Kina?
– Det ser bättre och bättre ut. Vi har inte haft så mycket tid på oss men vi har jobbat målmedvetet med det som vi tyckte var viktigast att förbättra.
Och det var?
– Fysiken. Vi har kört hårt för att öka uthålligheten hos spelarna och självklart också jobbat en hel del med organisationen i laget. Hur långt detta räcker får vi se.
Vad tror du om öppningsmatchen då?
– Alltid svårt att tippa. Hjärtat säger att vi vinner men helt klart blir Danmark svåra, det såg vi inte minst ikväll där dom pressar Sverige rejält åtminstone i första halvlek,
Publiken kanske kan bli er tolfte spelare?
– Det får vi hoppas. Intresset är stort för damfotboll i Kina och det kommer att vara massor av folk på läktarna under VM. Dom flesta håller förstås på Kina, säger Marika med ett leende innan hon diskret som det anstår en ”spion” försvinner ut från Farum Park. Och idag är hon ”hemma” igen – i Kina. På onsdag har Kina hemmamatch mot Ungern.
Kinas VM-trupp:
Målvakter
Zhan Yanru, Han Wenxia, Xu Meishuang
Backar
Liu Yali, Li Jie, Pu Wei, Zhou Gaoping, Weng Xinzhi, Wang Kun, Zhang Ying
Mittfältare: Xie Caixia, Bi Yan, Zhang Tong, Qu Feifei, Pan Lina, Song Xiaoli, Li Dongna
Forwards: Ma Xiaoxu, Han Duan, Liu Sa, Zhang Ouying
Text & Foto: Anette Börjesson














































