Siffrorna kunde ha varit ännu större, för Norge ägde matchen rakt igenom. Redan i tredje minuten fick Solveig Guldbrandsen en chans, som Enti, målvakten i Ghana kunde rädda. Bara en minut senare tog Norge ledningen genom Lene Storlökken. Efter detta var matchen Norges, och Norge radade upp chanser men fick inte till det rätta avslutet.
I den 30:e minuten fick Ghana en chans att reducera genom Bayor. Men Bente Nordby i Norges mål räddade säkert. Några minuter senare fick Ghana återigen en jättechans, som slarvades bort. Bente Nordby är säker i målet och redde ut de få farligheter som Ghana fick under första halvleken. I den 39:e minuten ökade Norge på sin ledning till 2 – 0 då Siri Nordby passade fram Ragnhild Guldbrandsen, som säkert gjorde mål. Och i slutminuten fick Norge en straff efter att Lene Storlokken blivit neddragen. Ane Stangeland Horpestad satte bollen säkert i mål.
Andra halvlek börjar som den första. Norge pressade. Detta resulterade i att Ghana fick till ett skott mot det norska målet i den 51:a minuten, men Bente Nordby räddade även det här skottet. Direkt på det skottet får Norge till ett distansskott som Enti räddar med ett nödrop. I den 56:e minuten ökade Norge till 4 – 0 efter att Isabell Herlovsen starkt brutit sig igenom det ghanesiska försvaret. Bara tre minuter senare ökade Norgegenom Ragnhild Guldbrandsen, då Ghana totalt missat i sitt försvarsspel i målområdet. 6 – 0 till Norge kom i den 62:a minuten, återigen ett mål av Ragnhild Guldbrandsen efter en frispark strax utanför målområdet. Det var henne tredje mål i matchen och femte i VM-slutspelet. Hon leder därmed skytteligan så här långt.
I den 65:e minuten blev Enti i det ghanesiska målet utbytt till förmån för Sulemana, som nästan med en gång spikade igen målburen. Ett mål fick hon dock släppa in i den 69:e minuten, då Lise Klaveness (Umeå-spelaren)ökade till 7-0 för Norge. I den 73:e minuten reducerade Ghana till 7 – 1 genom Bayor, som sköt ett hårt skott som inte Bente Nordby kunde rädda. Och i den 80:e minuten fastställde Ghana slutresultatet till 7 – 2 på straff som Okoe säkert satte bakom Bente Nordby. Och nu väntar förmodligen Kina i kvartsfinalen för Norge.
Text: AnnaKarin Johansson