Vimmerby satte 1-0 efter 14 minuter, men i slutet av första halvlek kvitterade Huskvarna efter en stark prestation av Sanna Gollwitzer.
Hemmalaget tog ledningen på nytt i 58:e minuten, men blott fyra minuter senare utjämnade Huswvarna till 2-2 när Sanna Gollwitzer satte sitt andra mål och fastställde slutresultatet.
– Vimmerby är ett fysiskt starkt lag och tog oss på sängen, men vi fick energi av deras mål, sade HFFs assisterande tränare Tony Svärd till Jnytt.se.
– Vi kommer inte upp i normal standard, utan det är chansartat och nervöst spel. Matchen var jämn och därför är vi nöjda med en poäng.
Sara Klarqvist, Emma Larsson och Sanna Gollwitzer ska
framhållas i Husqvarna som trots två raka oavgjorda matcher ändå leder serien, en poäng före Linköping Kenty.
Vimmerby-Husqvarna FF 2-2 (1-1)
1-0 (14) Lovisa Ingström, 1-1 (40) Sanna Gollwitzer, 2-1 (58) Sofie Persson, 2-2 (62) Sanna Gollwitzer.
Publik: 118, Vimarvallen.