Skälet är tidsbrist som gör att han har svårt att få ihop jobb, privatliv och annat med det krävande tränarjobbet skriver Jitex BK i ett pressmeddelande.
– Robban hade egentligen tänkt att ta ett sabbatsår i tränarkarriären 2007 just pga tidsskäl, men då Jitex hamnade i en akut tränarsituation vid årsskiftet ställde Robban upp för att hjälpa klubben, vilket vi naturligtvis är mycket tacksamma för säger Jitex sportchef Lennart Lindorsson.
– Redan då var Robban tydlig med att jobbet enbart gällde 2007 och rekryteringen av en ny tränare för 2008 har därför pågått sedan en tid tillbaka. Vi hoppas inom kort kunna presentera ett nytt tränarnamn för 2008, säger Lennart Lindorsson.
– Jitex har full respekt för Robbans beslut och det har skett i totalt samförstånd med klubben.
Det blir de assisterande tränarna Mats Heed, Tapani Keino och Annica West som nu tar över tränarjobbet i Jitex säsongen ut, med Mats Heed som huvudansvarig.
FOTNOT: Jitex förlorade i lördags med 0-4 mot Kristianstad , en match som innan Söderettan drogs igång sågs som en av de avgörande seriefinalerna. I helgen avgick även Gideonsbergs tränare Hedi Jelassi efter en tung förlust. Även Gideonsberg siktade på en topplacering i Norrettan.