Damfotboll.com ringde upp Jenny som oriktigt blev uppsatt som målskytt i gårdagens vinstmatch (av en viss morgontidning i Göteborg) mot Sunnanå SK.
-Javisst och det är flera som ringt och grattat idag, problemet är bara att det inte var jag som gjorde målet, jag bara passade fram till Sara Lindén som styrde in den med pannan, skrattar Jenny.
När du blev petad i Malmö i våras lämnade du klubben för Kopparbergs/Göteborg FC och har spelat varje match där sen du började. Är du nöjd med utvecklingen som mittback?
-Absolut. En tuff omställning förstås men att spela mittback är mer likt min urspungliga roll som mittfältare och jag tycker det funkar bättre och bättre i den positionen.
Ni är bara en poäng efter LdB FC, det lag som du inte platsade i och som du tidigare spelat 392 matcher för. Är du bitter över petningen?
-Både ja och nej. Ingen gillar väl att bli petad. Jag bestämde mig dock snabbt för att hitta en alternativ lösning när jag hamnade utanför truppen och hamnade i Göteborg. Ett val som jag inte ångrar. Men jag är inte bitter på MFF eller LdB som klubben heter nu.
Blir det mer än 1 år i Kopparbergs/Göteborg?
-Det är mycket troligt. I dagarna flyttar jag in i en lägenhet i stan. Jag har pendlat mycket i vår och nu när jag har studielov har jag tid att flytta upp på riktigt.
Största skillnaden mellan Göteborg och Malmö?
-Nu ligger jag på en. Jag är nämligen ute på Näset och badar, här finns bara klippor och det hittar man inga på ”Ribban” i Malmö där jag brukar bada annars, skrattar Jenny.
I LdBs fina programblad med spelarpresentationer avslöjade Therese Lundin en hemlis om sin numera f d klubbkamrat under rubriken Det visste du inte: Att Engwall en gång blev polisanmäld då hon solade topless på sin gård (i Malmö).