Sjöbo tryckte på i andra halvlek efter att Julia Persson gjort ledningsmålet men Stattena svängt till ledning med 2-1 genom Tove Eriksson och Amanda Lindberg.
Julia gjorde sitt andra mål när en kvart återstod efter assist av Lena Törnbeck.
Angelica Fridh som tvingades lämna återbud till F17-landskamperna var tillbaka och spelade 90 minuter.
– Men andra som är sjuka eller skadade fick lämna plats för yngre spelare som inte känt på div 1-motståndare och det var glädjande att se att de kunda ta för sig, säger Sjöbo IFs tränare Björn Peters som framhåller särskilt Josefine Andersson och Matilda Hansson som fick vars 45 minuters speltid.
Stattena som bär mera favoritskap än Sjöbo gjorde ingen av sina bättre matcher.
– Visserligen är vi inne i en tung träningsperiod men jag hade faktiskt väntat mig litet mer av de flesta spelarna, säger tränare Thomas Persson.