Det var Jitex som tog tag i taktpinnen direkt och redan efter sex minuter kom 0-1. Upprinnelsen var ett långt inkast som nickskarvades fram till en fristående Jitex-tjej. Först räddade Byttorps målvakt Sussie Nilsson men returen slog Susanne Nilsson in. Att matchen spelades i plus 20 grader verkade inte bekomma Jitex-spelarna. De fortsatte och trycka tillbaka hemmalaget. Sara Sjöstedt gjorde 0-2 efter dryga halvtimmen.
Johanna Andersson sköt 0-3 efter 36 minuter. Helt utan chans för Sussie Nilsson. Som under matchen stod för flera kvalificerade räddningar. I paus stod det 0-4 på resultattavlan.
Byttorp fick inte undan bollen efter en hörna och Susanne Nilsson kunde från nära håll göra sitt andra mål för dagen.
Andra halvlek var något bättre från Byttorps sida. Men man ändå var aldrig i närheten av att skaka Jitex. Byttorp hade två hörnor under matchen. Jitex däremot hade 17 och på en av dessa nickade Malin Normelli bollen i nät efter 54 minuter. 0-6 blev det efter 65 minuter. Denna gång var det Johanna Andersson som petade bollen i mål.
Det närmaste hemmalaget kom närkänning var på frispark i slutskedet genom Natalie Liljekvist. Målvakten i Jitex lyckades inte hålla bollen men en utespelare dök upp på mållinjen och slog bort bollen.