
Innan Fotbollsgalan började meddelade hennes klubb att Ramona Bachmann kommer att lämna Umeå inför nästa säsong.
Ramona, hur ser du tillbaka på din fantastiska säsong?
– Jag är verkligen själv positiv överraskad. Jag hade stora krav på mig, jag känner också att jag har lärt mig mycket i USA. Jag hade problem med ryggen och jag har alltid varit lite egoistiskt i mitt spelsätt, hade inte riktigt förstått att det alltid krävs ett helt lag för att jag kan göra mitt bästa. Att det alltid är ett helt lag som vinner, det har jag lärt mig i Atlanta. Det funkar inte när alla spelar för sig själva. Och det är ingenting som jag har lärt mig av någon annan utan det är helt enkelt en självinsikt som jag lärt mig.
Man måste ju säga att du var 15 när du kom till Sverige och att det är en del av en mognadsprocess kanske. Nu fyller du bara 21 i år.
– Det är klart. Jag var relativt ung och det var mycket som jag fick lära mig och det tar en viss tid.
Jag vet att du inte kommer att avslöja vart du går här och nu, men det känns lite avvägs att tänka att du skulle flytta till USA igen?
– Just nu är det inget alternativ. Vi får se hur det ser ut i framtiden, men just nu tycker jag inte att ligan är så spännande som för två år sedan.
Dina mål för framtiden med det schweiziska landslaget?
– Vår målsättning är ju att komma till EM vilket ser rätt så svårt ut just nu. Vi har förlorat mot Spanien, men det är fortfarande möjligt. Det vore naturligtvis fint att kunna få spela ett EM i Sverige 2013.
Idag kl 16.30 håller LdB FC Malmö en presskonferens där de presenterar nya spelare. När hon fick frågan var hon skulle befinna sig vid den tiden avböjde Ramona att svara.
– Det får vi se sen, log hon och gav ett svar utan att avslöja någonting.