– Den första halvleken vill vi helst glömma, sa Kopparbergs/Göteborgs tränare Torbjörn Nilsson efter matchen. Vi blev utspelade av Umeå som gav oss en riktig fotbollslektion.
Umeå IK FF var för dagen iförda nya rosa matchtröjor från Puma, tröjor som laget kommer att bära även i de två återstående omgångarna i Damallsvenskan. Efter sista matchen 15 oktober kommer tröjorna att auktioneras ut och överskottet skänkas till bröstcancerfonden. Idén kommer från en medarbetare på klubbens kansli, Berit Aspgren, som själv varit drabbad av bröstcancer. Oktober är en internationell bröstcancermånad och förknippad med ”rosa bandet”.
Om det nu var de rosa tröjorna som var orsaken till Umeås briljanta spel eller inte ska vi låta vara osagt men helt klart gjorde Umeå en mycket bra första halvlek.
– Det var nog spelmässigt sett årets bästa insats av oss, menade Umeåtränaren Joakim Blomqvist sedan han hämtat sig efter den svidande förlusten. Spelarna visade verkligen att vi är på rätt väg. De har lärt sig att tänka själva utifrån hur motståndarna spelar och klara de situationer som uppstår. Det var ju inte heller vilket lag som helst vi spelade ut utan ett av de absoluta topplagen.
Medan Kopparbergs/Göteborg spelade stelt och stirrigt i den första halvleken så trillade Umeå boll med kvicka fötter och hittade varandra bra i passningsspelet. Båda ytterbackarna Tuija Hyyrynen på högerkanten och Alexandra Nilsson på den vänstra såg till att bredda anfallen och framförallt Hyyrynen levererade den ena fina inlägget efter det andra. Umeå radade upp anfall på anfall men några gånger fick man bollen för långt ifrån sig i avgörande lägen eller så gick skotten utanför målramen. Kopparbergs/Göteborgs försvar spelade samlat och stabilt och även om man blev rejält tillbakapressade skulle det dröja ända till den 40:e matchminuten innan Umeå lyckades spräcka nollan. Maria Nordbrandt nådde högst av alla på Tuija Hyyrynens inlägg och nickade bollen i mål.
Torbjörn Nilsson försökte ändra matchbilden genom att flytta upp Johanna Almgren i anfallet och placera Linnea Liljegärd som yttermittfältare.
– Jag ville hitta på nåt för att få in litet mer energi men det hjälpte inte, berättade Torbjörn Nilsson, så vi återgick till att Linnéa spelar på topp som hon brukar och trivs med.
I den andra halvleken var det framförallt en evigt ung 36-åring som visade vägen för Kopparbergs/Göteborg. Mittbacken Jane Törnqvist hann med att både kvittera till 1-1 och att rädda ett givet mål på den egna mållinjen. Första möjligheten att göra mål fick Jane Törnqvist efter en hörna i den 49:e minuten. Johanna Almgrens hörnspark skarvades vidare av Linda Sembrant till Törnqvist som sköt men skottet gick utanför målramen. I matchminut 64 kom så kvitteringsmålet. Lisa Dahlkvist frispelade Jane Törnqvist som smugit sig in i straffområdet och helt omarkerad enkelt kunde sätta kvitteringsmålet 1-1.
Det tog knappt fyra minuter för Kopparbergs/Göteborg att gå från 1-0 till 1-2. På hörna, som vanligt slagen av Johanna Almgren, lyckades inte Umeåförsvaret rensa undan bollen. Lisa Ek, som varit osynlig i stora delar av matchen, befann sig på rätt ställe vid rätt tidpunkt och gjorde inget misstag utan satte säkert 1-2.
– Vi blev litet stressade efter deras kvitteringsmål, menade Joakim Blomqvist efter matchen. Jag tycker ändå att vi var litet bättre än dom även i den andra halvleken men tyvärr gjorde dom målen och inte vi.
Två gånger om lyckades Kopparbergs/Göteborgs försvar med konststycket att rensa undan bollen på egna mållinjen. Efter 73 minuters spel blev Ramona Bachmann frispelad och lade bollen under utrustande målvakten Kristin Hammarström. Bollen var på väg mot öppet mål men med sitt längsta ben kom Jane Törnqvist till undsättning och glidstoppade bollen från att gå i mål. Tre minuter senare uppfattade Caroline Jönsson i Umeåmålet att Ramona Bachmann var på språng och hittade Bachmann med en lång utspark. Bachmann rusade mot mål och sköt men än en gång rensades bollen undan på mållinjen, den här gången av Linda Sembrant. Enligt linjedomaren var bara halva bollen över mållinjen och då är det naturligtvis inte mål även om många av de 1327 åskådarna på T3 Arena hade önskat det.
Jane Törnqvist var förstås mycket nöjd med slutresultatet:
– Det var bra för laget att vi lyckades kämpa oss till en seger, det stärker oss inför de avslutande matcherna. Sen var det förstås kul att få ett friläge och få göra mål, kände när jag fick läget att jag skulle sätta den. Jag får tacka Lisa för passningen, hon är bra på att uppfatta såna situationer.
Inte alls nöjd med resultatet var förstås Umeåtränaren Joakim Blomqvist:
– Nä, där rök chansen till serieseger och troligen även möjligheten att bli tvåa. Nu tror jag det blir Kopparbergs/Göteborg som tar SM-guldet.
– Idag hade vi marginalerna på vår sida och nu är vi med i guldmatchen, sa Torbjörn Nilsson på presskonferensen efter matchen. Vad gäller Tyresö har vi det i egna händer men för att ta oss förbi LdB FC Malmö måste vi få hjälp. Det blir en spännande avslutning och jag tycker att vi har riktigt goda möjligheter, avslutade Nilsson.
Text: Britta Åkerlund