Envisa rykten har placerat Tony Gustavsson i Tyresö. Gustavsson har just varit med och lett det amerikanska damlandslaget till ett OS-guld i fotboll och enligt säkra källor till damfotboll.com kommer Gustavsson att presenteras som ny huvudtränare i Tyresö vilken dag som helst. Han måste bara hinna hem från de Olympiska spelen i London först. Tony Gustavsson blev känd för den breda fotbollspubliken när han tränade Hammarbys herrlag i allsvenskan. Han har även tränat Konqsvingers herrlag.
Innan Tony Gustavsson hoppade på uppdraget som assisterande tränare åt Pia Sundhage som basar över USA:s damlandslag har han inte tränat något damlag på en hög nivå.
Där finns vissa likheter med Tyresös förra huvudtränare Stefan Fredriksson. Just Tyresö FF var det första damlag på elitnivå som han tränade. Innan dess hade Fredriksson haft ansvaret för Syrianska FF, som då hörde hemma i superettan.
Hans Lindberg, ordförande i Tyresö FF, är mycket förtegen om den nya huvudtränaren när damfotboll.com når honom. Han vill varken bekräfta eller dementera något. När vi frågar honom när klubben kommer att presentera en ny tränare får vi svaret att det kommer att ske när allt är klart.
– Det är intressant att ni vet mer än oss. Ja, det är alltid intressant när journalister vet mer än klubben det handlar om, sade Hans Lindberg när vi fick tag på honom.
– Klubben har en förstatränare, så vi har ingen panik, tillade Lindberg..
Men trots Tyresös försök att avleda oss från Gustavsson-spåret vågar vi påstå att just Tony Gustavsson troligen kommer att presenteras som klubbens nya huvudtränare. När och hur Tyresö FF kommer att släppa nyheten vet vi dock inte.