Landslagstruppen till Algarve Cup

Årets första landslagstrupp Ă€r tĂ€mligen given i synnerhet eftersom inga lĂ„ngtidsskadade spelare anmĂ€lt Ă„terbud. Inte mindre Ă€n sex ordinarie representerar mĂ€starlaget Linköpings FC, endast en frĂ„n UmeĂ„ IK.

Gruppspelet bjuder pÄ bra motstÄnd och det Àr inte givet att Sverige gÄr till final som i fjol.
USA och Norge blir svÄrast och Island borde krypa nÀrmare efter ett-mÄlsförluster mot USA i fjolÄrets Algarve Cup och Tyskland i EM-slutspelet.

MÄlvakter
Kristin Hammarström KIF Örebro DFF
Hedvig Lindahl Kopparbergs/Göteborg FC
Sofia Lundgren* Linköpings FC
Försvarare
Sara Larsson Linköpings FC
Lina Nilsson LdB FC Malmö
Anna Paulson (25/2-4/3) UmeÄ IK
Charlotte Rohlin Linköpings FC
Stina Segerström Kopparbergs/Göteborg FC
Linda Sembrant AIK
Sara Thunebro FFC Frankfurt
MittfÀltare
Lisa Dahlkvist Kopparbergs/Göteborg FC
Nilla Fischer LdB FC Malmö
Louise Fors R.C.D Espanyol
Petra Larsson Linköpings FC
Caroline Seger Linköpings FC
Therese Sjögran LdB FC Malmö
Forwards
Kosovare Asllani Linköpings FC
Jessica Landström Linköpings FC
Linnea LiljegÀrd Kopparbergs/Göteborg FC
Sara Lindén Kopparbergs/Göteborg FC
Lotta Schelin Olympique Lyonnais

*) ingÄr ej i 20-mannatruppen, spelar ej matcher.

SOK-spelare ej med i 20-mannatruppen:
Emilia Appelqvist AIK
Antonia Göransson Kristianstad DFF

Rufus 2010-02-09 18:34

Egentligen Ă€r det "bara" tre spelare som har gĂ€llande kontrakt med Linköping: Sofia Lundgren, Lotta Rohlin och Petra Larsson. I vilket fall kommer ALLA tjejer som hade Magnus"Wikman som trĂ€nare förra sĂ€songen att bli SÅ glada! "Guld-Magnus" Ă€r i det nĂ€rmaste dyrkad som en gud av dem!

Madde 2010-02-09 20:41

Oj! Vet ens Dennerby att det finns en spelare som heter Sofia Lundgren? Är vĂ€l i och för sig bĂ€ttre att hon fĂ„r Ă„ka med och va utanför truppen Ă€n inte va med alls... Men i mitt tycke Ă€r det som att Sundhage inte skulle ta ut Solo som landslagsmĂ„lvakt, lika stort tjĂ€nstefel, enda skillnaden Ă€r att journalisterna i USA skulle stĂ€lla mer frĂ„gor och vĂ„ga kritisera.

Filip 2010-02-09 23:08

Varför denna konstiga behandling av Sofia Lundgren HELA tiden?

Förra sÀsongen fÄr hon Äka med pÄ lÀgret till Spanien, men inte stÄ i matchen mot Norge. Sedan ratas hon hela resterande del av 2009. Dennerby gÄr till och med ut och sÀger att han saknar vissa egenskaper i hennes mÄlvaktsspel som bidrar till att hon inte kommer med i kval/vm/os.

2010 och Sofia fÄr följa med till Portugal men "IngÄr ej i 20-mannatruppen, deltar ej i matcherna" enligt förbundets hemsida. VadÄ, ska hon vara med som nÄgon slags reseledare och se och lÀra inför framtiden eller? Vad handlar det hÀr om egentligen?
Om nu Dennerby inte gillar Sofia kunde han vÀl lika gÀrna ha tagit med nÄgon annan yngre mÄlvakt som fick vara i den hÀr positionen.

Eller var Dennerby tvungen att ta med Sofia nu nÀr Magnus Wikman, Sofias förra trÀnare blir assisterande förbundskapten?

Antingen lĂ„ter ni Sofia FÅ SPELA i landslaget eller sĂ„ kan ni strunta i att ta med henne i framtiden. BestĂ€m er förbundskaptener! Sluta vara sĂ„ konstiga i era beslut.

Jag skiter i om jag Àr partisk LFC-anhÀngare. Hanteringen av Sofias vara eller inte vara i landslaget Àr bland det mest konstiga/dumma jag varit med om inom damfotbollen.

NÀr fÄr Sofia uppskattning för att hon Àr en bra mÄlvakt? Inget landslagsspel och inga utmÀrkelser pÄ fotbollsgalan.

Jag anser att det bara Àr 2 stycken LFC-are med i den hÀr truppen. Rohlin och Petra Larsson, Sofia Lundgren ingÄr ju inte i 20-mannatruppen. Resterande Àr kontrakterade av amerikanska klubbar.

Martin 2010-02-10 08:54

Denna behandling av Sveriges bÀsta mÄlvakt, Sofia Lundgren, börjar likna ren förnedring. Det Àr vÀl skönt med en 'semesterresa' till Algarve dock kan tÀnkas. Annars sÄ kan jag ju bara hÄlla med tidigare kommentarer om att det egentligen 'bara' Àr 3 (eller 2 spelande) LFC-spelare som Àr uttagna.

Slutligen, otroligt roligt och vÀlförtjÀnt för Wikman att fÄ chansen i landslaget. Synd bara att det inte va istÀllet för Dennerby.

The Observer 2010-02-10 21:23

Notera att det var via Algarvesegern förra Äret som resan mot EM-fiaskot startade!

Bra vibbar efter segrar Àr vÀl fint att ha med sig - mental styrka i avgörande matcher bÀttre.

Ibland fÄr jag nÀstan för mig att glade Dennerby hjÀlpte till att dra Ät snaran runt sin egen hals genom att villigt prata om diverse framgÄngar i diverse mer eller mindre lÀttviktiga sammanhang inför EM.

NÀr landslaget kan prestera det spel man gjorde mot Brasilien i andra halvlek (Göteborg, 2009), dÄ tÀnds hoppet och en ranking bland de stora Àr motiverad. Men det var ju i en uppvisnings-/trÀningsmatch.......

Svensk damfotoll 2010 - sink or swim?

PS. Kan Sofias resa tÀnkas vara Dennerbys förstasteg mot en retrÀtt - han kan ju inte gÀrna "pÄ en gÄng" ta med henne? DS.

stockholmare! 2010-02-10 21:41

1 st spelare frÄn huvudstaden!
4 lag 2010 i allsvenskan.
Àr spelarna i stockholm sÄ dÄliga. vad beror det pÄ.
med tanke pÄ att trÀnarna (ej Tyresö) klappar sig pÄ bröstet Ä tycker de Àr sÄ bra.
skulle de dÄ inte ha fler spelare i landslaget kan man tycka.

P,

Söderbo 2010-02-10 21:58

NÀ i Tyresö Àr det sportchefen som klappar sig för bröstet.

GĂ€st 2010-02-10 22:10

Sluta hacka pÄ hans han gör ett sjukt bra jobb för tyresö och visst han e stor i munnen men han stÄr för allt och gör det man ska göra för att fÄ ett lag pÄ kartan. Han har gjort tyresö till det de Àr idag!

Alva Nilsson 2010-02-11 00:42

Jag har inte sÄ mycket mer att sÀga Àn;

Vart Àr Karin Lissel? Hon kommer vara Sveriges absolut bÀsta back om nÄgra Är.

Elin 2010-02-11 04:14

Jag tycker sofia lundgren Àr en mycket duktig mÄlvakt. Om nu Dennerby ser henne som sveriges tredje bÀsta mÄlvakt Àr det vÀl inte sÄ konstigt att han tar med henne som just tredje. Hon fÄr visa prov pÄ sina kvalitéer och fÄr försöka klÀttra upp till en högre position. Det finns bara plats för en mÄlvakt i startelvan och om hon inte Àr bÀst sÄ spelar man alltsÄ inte.

Jag tycker hon Àr jÀtteduktig och det Àr bra att hon fÄr visa upp sig iaf:)

Rainer 2010-02-11 15:59

Inga överraskningar. Men Thomas Àr inte en överraskningens man (Ätminstone inte i fotbollssammanhang) och med tanke pÄ att vi befinner oss mitt i en försÀsong dÀr bara ett fÄtal trÀningsmatcher har spelats satsar landslagsledningen i stort sett pÄ samma trupp som förlorade de tvÄ sista matcherna mot Norge i sensomras. Inget fel med det!?!
Alla blivande USA-proffs finns med (förutom Madelaine Edlund) som senast tackade nej till landslaget av personliga skÀl. Vi fÄr förmoda att förbundskapten Dennerby och vikarierande assistenten Wikman mönstrar en lite annorlunda trupp till matcherna mot Wales (31 mars) och Tyskland (22 april) nÀr flyttlassen till Obamaland Àr pÄ vÀg eller har landat.
Sofia Lundgren diskuteras som vanligt. Jag tycker likadant som de flesta hÀr att hon Àr inte ett dugg sÀmre Àn Hedvig eller Kristin. Men kanske inte heller sÄ mycket bÀttre. Landslagsledningen verkar ha bestÀmt sig för Hedvig som etta och Kristin som tvÄa och eftersom marginalerna Àr smÄ och tryggheten viktigast verkar man satsa pÄ just de tvÄ. Sofia Àr tydligen ohotad trea numera, men en verklig chans lÀr hon endast fÄ om nÄgon skadar sig. Hon Àr nÀra, men nÄr ÀndÄ inte riktigt fram. Frustrerande mÄste detta vara, men beundransvÀrt att hon följer med och inte ger sig.

Söderbo 2010-02-11 19:04

Stor i munnen Àr bara förnamnet. Han snackar sÄ mycket att spelarna kommer dit för lagandan. Pengarna talar sÄ Àr det. Karin Lissel var vÀl knappast mobbad i Bajen men hon fick mer pengar i Tyresö och dÀrför gick hon dit. Det Àr det han ska stÄ för dÄ Àr det helt okey.

GĂ€st 2010-02-11 20:14

Söderbo med flera. Det Àr djÀvligt lÀtt att slÀnga ur sig massa skit om Dennerby, AIK-trÀnaren, olika spelare, sportchefer och sÄ vidare. De flesta ni kritiserar har Ästadkommit betydligt mer Àn vad ni, eller jag, nÄgonsin har Ästadkommit för damfotbollen.

TyvÀrr Àr det oftast just de fÄ som vill kritisera, dessutom alltför ofta utan att ha fakta som hörs och syns.

Pharma765 2010-08-22 19:25

Hello! dekakff interesting dekakff site!

Pharmc412 2010-08-22 19:27

Very nice site!

En miljon för slutspelsplats i VM

Internationellt
Norges Fotbollförbund lÀgger upp en miljon kronor för damlandslagets spelare att dela pÄ om man sÀkrar en plats till VM-slutspelet i Tyskland nÀsta Är.

Pias fystrÀnare blir doktor

BĂ„de Kinas och USAs damlandslag i fotboll har bidragit med underlag till Helena Anderssons doktorsavhandling "The physiological impact of soccer on elite female players and the effects of active recovery training". PĂ„ fredagen försvarar hon den pĂ„ Örebro universitet.

Nollan hÀnger pÄ Hedvig

Landslaget
Viktigt att inte bjuda Danmark pÄ nÄgot bortamÄl. Det vet Sveriges damlandslag och i synnerhet mÄlvakt Hedvig Lindahl inför lördagens VM-playoff i Göteborg.

Alla igÄng pÄ landslagets första trÀning

Landslaget
Damlandslagets samlades pÄ onsdagen till sitt första trÀningspass pÄ eftermiddagen. Alla spelarna var igÄng, tvÄ dock med anpassat program.

Engelskt damlag till Nordkorea

Internationellt
Middlesbrough Ladies FC har inbjudits av Nordkorea till att under fyra dagars uppehÄll i Pyongyang den hÀr mÄnaden bland annat spela tvÄ matcher och hÄlla trÀning för flicklag.

Matchtider för VM-playoff

Internationellt
PÄ lördagen spelas tre av de fyra första playoff-matcherna till VM. Förutom Sverige-Danmark i Göteborg möter Ukraina Norge i Chernigov och Frankrike Italien i Becancon.

Kvarnsveden obesegrat i UmeÄ

Kvarnsvedens IKs F17-lag ÄtervÀnde hem frÄn helgens bÄda matcher i Svenska Spel F17 med poÀng frÄn de bÄda matcherna mot UmeÄ Södra och UmeÄ IK.

Inget ryck i VÀxjö

BĂ„de Öster och Vittsjö satsade pĂ„ seger för att hĂ€nga av förloraren i Söderettans jĂ€mna tĂ€tstrid, men vinnaren sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt blev övriga konkurrenter eftersom matchen slutade 1-1 (0-1).

Brasiliansk import ska rÀdda Hammarby

Damallsvenskan
Med fyra omgÄngar kvar i Damallsvenskan stÀller nedflyttningshotade Hammarby hoppet till att forwarden Nilda Ismael do Mascimento ifrÄn Brasilien ska bli tungan pÄ vÄgen i kampen om att ta sig över nedflyttningsstrecket.
Foto: Fredrik Hasselgren
Charlotte Rohlin

Litet jubileum för Charlotte, 35

Landslaget
Nej, Linköpings FCs mittback Charlotte Rohlin ska först fylla 30 i december men VM-playoffmatchen mot Danmark pÄ lördag i Göteborg blir hennes 35:e landskamp.

Massor av bilder pÄ damfotboll.com

Bilderna du ser hÀr pÄ förstasidan Àr bara nÄgra av de senaste som Àven finns under andra rubriker pÄ damfotboll.com.

SĂ€kerheten synas efter Kickis olycka

Damallsvenskan
GÄrdagens olycka pÄ Malmö IP vÀcker tankar om förÀndringar vid annonsskyltarna. Kicki Wiklunds fall vid kortlinjen med ett rejÀlt köttsÄr i pannan som följd, fÄr LdB FC Malmö att agera.

VÀnsterpartiet tar strid för damfotbollen

Vid en Rödgrön valvinst den 19 september kommer VÀnsterpartiet att göra en storsatsning pÄ damfotbollen i Stockholm. BÀttre arenor och möjligheten att se fotbollsspelandet som ett yrke Àr tvÄ av de frÄgor som partiet lovar att ta tag i.

Ingen fara med Kicki efter stolpkrocken

Damallsvenskan
Den största dramatiken i gÄrdagens match i Malmö uppstod nÀr SunnanÄ- spelaren Kicki Wiklund föll illa och slog huvudet i en av stolparna som hÄller annonskyltarna. Idag vilar Kicki ut hemma hos sin mamma i SÀvar.

Historiskt för Trinidad & Tobago

Internationellt
Slutspelet i F17-VM Àr nu igÄng i Trinidad & Tobago. Hemmalaget coachat av en i VM-sammanhang rutinerad f d förbundskapten för Norge Even Pellerud fick en perfekt start och besegrade Chile med 2-1 inför drygt 13.000 jublande fans pÄ lÀktarna.

Antonia Göransson debuterade

Internationellt
En kvart in pÄ andra halvleken stod förra Kristianstad-spelaren Antonia Göransson beredd för sitt första inhopp i Bundesliga för Hamburger SV pÄ söndagen.

Inga mĂ„l i Östersund

Norrettan
TrepoĂ€ngaren var inte lĂ„ngt borta för Östersunds DFF men matchen mot RĂ„gsved slutade 0-0.

Fem gjorde mÄlen för Tyresö

Damallsvenskan
AIK skulle inte vara nÄgot allvarligare hinder för Tyresö som vann med 5-2. Men det stod 1-1 i halvtid.

Ett mĂ„l rĂ€ckte för KIF Örebro-seger

Damallsvenskan
Efter onsdagens bortaseger mot AIK har vardagen kommit tillbaka för bottenlaget Hammarby. KIF Örebro vann genom mĂ„l av mittbacken Marina Pettersson med 1-0.

DjurgÄrdenpoÀng mot Linköping

Damallsvenskan
- Ibland bara vill det sig inte. Vi skapade lÀgen, och jobbade hÄrt, sÀger Linköpings FCs trÀnare Peter Kuno Johansson efter att DjurgÄrden sensationellt spelat 0-0 mot Àn sÄ lÀnge regerande svenska mÀstarna.

Sju mÄl i Kristianstad

Damallsvenskan
Kristianstads DFF var inget slaget lag trots underlÀge med 1-4 i halvtid mot Jitex. En mycket bÀttre andra halvlek gav tvÄ mÄl men förlustsviten vÀxte ÀndÄ till fem efter slutresultatet 3-4.
Foto: Fredrik Hasselgren
Pavlina Scasna pÄ vÀg att göra ett av sina tre mÄl mot SunnanÄ

Hat trick av Scasna

Damallsvenskan
Pavlina Scasna spelade huvudrollen nÀr LdB FC Malmö tog ytterligare ett steg emot det efterlÀngtade SM-guldet. Det blev seger mot SunnanÄ SK med 3-0 inför 2193 ÄskÄdare,
Foto: Rainer FĂŒssgĂ€nger
DjurgÄrdens IslÀndska mÄlvakt Guðbjörg Gunnarsdóttir

DjurgÄrdsmÄlvakt med gulddrömmar

Damallsvenskan
DjurgÄrdens IF lilgger bÀst till av de Stockholmslag som Àr inlbandade i bottenstriden. DjurgÄrdens IslÀndska mÄlvakt Guðbjörg Gunnarsdóttir berÀttar om kampen att hÄlla sig kvar i Damallsvenskan och drömmen om ett guld utomlands. PÄ Island Àr hon fyrfaldig mÀstarinna med förra klubben Valur Reykjavik.

Eric Saade vÀrmer upp Malmö-publiken

Damallsvenskan
Malmös frÀmsta damfotbollsorganisation under namnen MFF och LdB FC firar 40-Ärs jubileum och i samband med matchen mot SunnanÄ SK pÄ söndagen (avspark kl 15.00) firar man med stor underhÄllning för hela familjen. Erik Saade stÄr för det musikaliska.

BK30:s första 20 minuter fÀllde UmeÄ Södra

Norrettan
Att VÀsterÄs BK 30 skulle vÀnda hem med segern fanns inget som pekade pÄ under UmeÄ Södras starka inledning pÄ hemmaplan. Det var nÀstan chockartat att BK 30 ledde med 2-0 efter 22 minuter. NÀrmare Àn 1-2, som blev slutresultat, nÄdde inte UmeÄ Södra.